Süpersimetrik kuantum mekaniği ve tam olarak çözülebilir özdeğer problemleri
Supersymmetric quantum mechanics and exactly solvable eigenvalue problems
  1. Tez No: 149522
  2. Yazar: İLKER SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HARUN EĞRİFES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada süpersimetri kavramı ve formalizmi özetlenip, baza çok bilinen potansiyeller süpersimetrik formda örnek olarak verildi. İlk bölümde süpersimetri kavramı tanıtıldı. Çıkış noktası belirtilerek tarihçesi hakkında kısa bilgiler verildi. İkinci bölümde bir boyutlu Schrödinger denMemine, bağlı durumların genel özelliklerine, sürekli durumların genel özelliklerine değinildi. Üçüncü bölümde Hamiltonyenin faktörizasyonu ve süper potansiyelin genel özellikleri tartışıldı. Dördüncü bölümde bir boyutlu örnekler gösterildi. Hamiltonyenlerin hiyerarşisi tartışıldı ve enerji öz değerleri ile öz fonksiyonlarını veren ifadelere ulaşıldı. Beşinci bölümde şekil değişmezliği ve tam çözülebilir potansiyeller hakkında bilgi verildi. Altıncı bölümde Hulthen potansiyelinin taban durum ve birinci uyarılmış durum dalga fonksiyonları kullanılarak genelleştirilmiş süper potansiyel ifadesi elde edildi. Hiyerarşideki Hamiltonyenlerin taban durum dalga fonksiyonlarını veren genel bir ifade elde edildi. Hulthen potansiyeli ailesinin genelleştirilmiş potansiyel ifadesi türetildi. Hulthen potansiyelinin şekil-invaryanthğı incelendi. Yedinci bölümde genel sonuçlar belirtildi.Anahtar Sözcükler : Süpersimetri, Şekil-İnvaryant, Faktörizasyon, Hamiltonyenlerin hiyerarşisi
Özet (Çeviri)
In this work, concept of supersymmetry and its formalizm were summarized. Some of the well known potentials were given in supersymmetric form. In the first section concept of supersymmetry was presented. Its sarting point was revealed clearly and short history was presented. In the second section, one dimension Schrödinger equation, general property of bound states and continuos states were mentioned. In the third section, factorization of Hamiltonian and general feature of super potential were discussed. In the fourth section, one dimension examples were shown. Hierarchy of Hamiltonians was argued. Eigenfunctions and eigenvalues were obtained. In the fifth section, information about shape-invariance and axactly solvable potentials was presented. In the sixth section, using ground state and first excited state wave functions of Hulthen potential generalized super potential expression was obtained. The general expression which giving ground states wave functions of the Hamiltonians in the hierarchy was obtained. Generalized potential expression of the Hulthen potential family was derived. Shape- invariance of the Hulthen potential was investigated. In the last section general results were revealed clearly.Key Words : Supersymmetry, Shape-Invariant, Factorization, The hierarchy of hamiltonians