Koroner anjiyografi uygulanan hastaların kan lipidleri ve beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of blood lipids and nutritional habits of patients whom coronary angiography was performed
  1. Tez No: 133213
  2. Yazar: CANAN SARAÇ ÖZKOSİF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. PINAR ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KORONER ANJİYOGRAFİ UYGULANAN HASTALARIN KAN LİPİDLERÎ YE BESLENME ALIŞKANLIKLARININ İNCELENMESİ Canan (SARAÇ) ÖZKOSİF Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. F. Pınar ÇAKIROGLU Bu çalışmada konma- anjiyografi uygulanan hastaların kan lipidim ve beslenme alışkanlıklarının incelenmesi amacıyla planlanmıştır.Araştırmanın materyalim Özel Çağ Hastanesi Kardiyoloji Kliniğine koroner anjiyografi yapılmak Özere 02.01.2002-31.03.2002 tarihleri arasında başvuran 203 hasta oluşturmaktadır. Hastaların % 61'i erkek, % 31'i kadındır. Araştırma verileri deneklerle karşılıklı görüşme tekniği kullanılarak anket formu yardımıyla toplanmıştır. Bu şekilde hastalara ilişkin genel bilgileri, hastalık hikayeleri, diyet tutumları, beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim sıklıktan hakkında bilgi alınmıştır. Ayrıca hastaların kan analizleri ve BKI'leri değerlendirilmiştir. Koroner anjiyografi uygulanan hastaların % 33 'üne koroner anjiyoplasti, % 52.22'sine medikal tedavi, % 13.30'una koroner bypass, % 1.48'ine elektrofizyolojk çalışma karan alınmıştır. Hastaların % 20.69'unun halihazırda sigara içtiği % 9.85'inin alkol kullandığı, % 33.90'mm hafif şişman, % 38.92'sinin şişman, % 10.34'ünün ise sağlık açısından riskli drecede şişman olduğu, % 43.35'inin spor yaptığı, % 55.17'sinin ailesinde kah) hastası olduğu, % 60.50'stoe diyet verildiği, % 61.48'inin bu diyeti uyguladığı belirlenmiştir. Sistolik kan basıncı 140 mm Hg ve altında olanların oranı erkek hastalarda % 78.22, kadın hastalarda % 72.16'dtr. Diastolik kan basıncı 90 mm Hg ve altında bulunanların oranı erkeklerde % 83.87, kadınlarda % 87.34'tür. Açlık kan şekeri değerleri 120 mg/dL altında olanların oranı erkeklerde % 7339, kadınlarda % 69.63'tür. Hastaların % 66.52'sinin üç ana öğün, % 15.27'sinin iki ana öğün yemek yediği, % 67'sinin beyaz eti tercih ettiği ve % 68.9Tsinin haşlama yöntemini tercih ettiği, % 70.44'ünün tavuğu derişiz yediği, % 43'ünün sıvı yağ tercih ettiği, % 50.74'ünün niza dikkat ettiği, % 78.33'ûnûn yarım yağlı yoğurt, % 52.22'sinin yarım yağlı peynir tercih ettiği belirlenmiştir. 2003, 104 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Koroner anjiyografi, kan lipidteri, beslenme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF BLOOD LMDS AND NUTRITIONAL HABITS OF PATIENTS WHOM A CORONARY ANGIOGRAPHY WAS PERFORMED Canan (SARAÇ) ÖZKOSİF Ankara University Institute of Science Department of Home Economics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. F. Pınar ÇAKTROGLU This study has been planned in order to investigate blood lipids and nutritional habits of the patients whom a coronary angiography was performed. 203 patients who applied to the Cardiology CBnic of the Private Çağ Hospital for a coronary angiography between 02.01.2002 and 31.03.2002 have been formed the material of the study. 61% of the patients were male and 31% were female. Investigation data have been collected with the help of a questionnaire by using interview tecnique with die subjects. In this way, general information, information about history of their diseases, dietary attitudes, nutritional habits and frequency of food consumption have been obtained. Also, blood analysis and BMIs (Body Mass Index) of the patients were evaluated. Of the patients whom a coronary angiogaphy was administered, a decision was made for a coronary angioplasty in 33%, for medical treatment in 52.22%, for a coronary by-pass in 1330 % and for an electrophysiological study in 1.48%. It was determined that 20.69% has been still smoking, 9.85% has been using alcohol, 39.90% were mildly obese, 38.92% were obese, 10.34% were morbidly obese, 43.35% have been making sports, 55.17% had a cardiac disease in the family, 60.50% were given a diet and 61.48% had complied with this diet Ratio of those with systolic blood pressure of 140 mmHg or below is 78.22% for men and 72.16% for women. Ratio of those with diastolic blood pressure of 90 mmHg or below is 83.87% for men and 87.34% for women. The ratio for whom fasting blood glucose values are 120 mg/dL or below is 7339% for men and 69.63% for women. It has been determined that 65.52% of the patients preferred three main meals, 15.27% had two main meals, 67% choosed white meat, 68.97% preferred stewing tecnique, 70.44% have eaten chicken meat without skin, 43% preferred oü, 50.74% gave attention to salt, 78.33% preferred half-fit yoghurt and 52.22% preferred half-fat cheese. 2003, 104 pages Key \Vords: Coronary angiography, blood lipids, nutrition