Çam keseböceği (Thaumetopoea pityocampa (Schiff. )) ile keselere petrol enjeksiyonu yöntemiyle mücadele
Fight against (Thaumetopoea pityocampa (Schiff. )) by injection of petroleum into the bags
- Tez No: 133269
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÇAM KESEBÖCEĞİ (Thaumetopoea pityocampa (Schiff)) İLE KESELERE PETROL ENJEKSİYONU YÖNTEMİYLE MÜCADELE (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet DUYAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Çam keseböceği (Thaumetopoea pityocampa (Schiff.)) Akdeniz iklimi özelliği gösteren ılıman kesimlerindeki çam türlerinde önemli zararlar yapmaktadır. Zararlının mücadelesinde mekanik, kimyasal ve biyolojik mücadele yöntemleri uygulanmaktadır. Bu çalışmada, kimyasal mücadele yöntemlerinden biri olan, keselerin içine petrol dökülmesi yönteminin detaylı incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın amacı; çam keseböceği keselerine petrol ürünlerinin enjeksiyonunda en yüksek başarıyı elde etmek için hangi ürünün, hangi miktarda ve nasıl uygulanacağının belirlenmesidir. Ayrıca, bu yöntemin keselerin toplanarak yakılması yöntemiyle ekonomik, etkinlik, çabukluk, emniyet ve sağlık yönleriyle ilgili karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma kızılcam + karaçam meşçerelerinde yapılmıştır. Keselere motorin, gazyağı ve %25 benzinli motorin l,5cc, 3cc ve 5cc uygulanmıştır. Petrol enjeksiyonunu en kolay, en çabuk ve en ergonomik yapılmasını sağlayan“Duyarlı Keseböceği Enjektörü”tasarlanarak uygulayıcıların kullanımına sunulmuştur. Uygulamalar sonucunda en etkili ürünün %25 benzinli motorin, bunun en etkili miktarının 5cc olduğu, keselerin toplanarak yakılması metoduna göre dört kat ekonomi sağladığı sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 502.02.01 Anahtar Kelimeler : Çam keseböceği, Petrol ürünleri, Enjeksiyon Sayfa Adedi : 48 Tez Yöneticisi : Yrd.Doc.Dr. Sabri ÜNAL
Özet (Çeviri)
11 FIGHT AGAINST (Thaumetopoea pityocampa (Schiff.)) BY INJECTION OF PETROLEUM INTO THE BAGS (M.Sc Thesis) Ahmet DUYAR GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT Thaumetopoea pityocampa (Schiff.) is one of the important insect species causing damages in pines trees at Mediterranean climate. To control pest, mechanical, chemical and biological methods were used. One of the chemical methods by, injection of petroleum into the insect bag, which is used in this study. The objectives of this study were to investatigate the optimum dosage, type of injection and type of petroleum to obtain the highest success against the insect. Also, this method compared with the traditional collect no method in terms of timing, economy, application activity, safety and health hazards. The study was conducted in heavily insect damaged Pinus brutia and Pinus nigra stands by insect. Diesel oil, kerosene and benzine mixed with 25% diesel oil were applied to bags with l,5cc, 3cc and 5cc dosages. The sensitive insect bag injection tool was designed and used for petroleleum injection. At the end of application, it is concluded that benzine mixed with 25% diesel oil was the most effective production; 5cc was the most effective dosage. Inject petroleum method was found to be four times cheaper than mechanical method. Science Code : 502.02.01 Key Words : Pine processionary Moth, Petroleum, Injection Page Number : 48 Adviser : ProfAssist Sabri ÜNAL