Değişik şartlarda zorlanmış olarak havalandırılan bir odada bulunan bir insanın rahatlık şartlarının sayısal ananlizi
Numerical analysis of thermal comfort conditions of a person inside a forced ventilated room under different conditions
- Tez No: 133268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
DEĞİŞİK ŞARTLARDA ZORLANMIŞ OLARAK HAVALANDIRILAN BİR ODADA BULUNAN BİR İNSANIN ISIL RAHATLIK ŞARTLARININ SAYISAL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Vildan ORCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2004 ÖZET Bu çalışmada, zorlanmış olarak havalandırılan bir oda içindeki hava hareketi sayısal olarak incelenmiştir. Sürekli şartlarda üç boyutlu kütlenin korunumu, türbülanslı akış momentum, türbülanslı akış enerji, türbülans kinetik enerjisi, türbülans kinetik enerjisinin yayınım oranı eşitlikleri belirlenen sınır şartları altında PHOENICS sayısal akışkanlar dinamiği (SAD) paket programı yardımı ile çözülmüştür. Çözümlerden belirlenen bazı kesitlerde akış vektörleri, sıcaklık dağılımları ve problemin hücre yapısı gösterilmiştir. Elde edilen sıcaklık ve hız değerleri ilgili formüllerde kullanılarak Tahmini Ortalama Oy (Predicted Mean Vote, PMV), Tahmini Memnuniyetsizlik Yüzdesi (Predicted Percentage Dissatisfied, PPD) ve Hava Cereyan Tahmini (Predicted Feeling Draft, PD) değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen çözümlerden oda içinde bulunabilecek bir insanın konforlu olup olmadığı irdelenmiştir. Oda içinde üstten bir giriş alttan bir çıkış menfezli havalandırma konumu diğer menfez konumlarına göre daha iyi sonuç vermiştir. Oda içinde menfezlerin bulunduğu duvar bölümlerinin karşısında hız ve konveksiyon katsayısı yer yer arttığından konfor aralıkları aşılmaktadır. Buna rağmen oda dizaynında oturan kişinin bulunduğu bölüm nispeten daha iyi konfor aralıkları ihtiva etmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.25.00 Havalandırma, Ofis Odası, PMV, PPD, PD 219 Doç. Dr. Şenol BAŞKAYA
Özet (Çeviri)
11 NUMERICAL ANALYSIS OF THERMAL COMFORT CONDITIONS OF A PERSON INSIDE A FORCED VENTILATED ROOM UNDER DIFFERENT CONDITIONS (M.Sc. Thesis) Vildan ORCAN GAZI UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2004 ABSTRACT In this study, air movement in a room under forced ventilation conditions was investigated numerically. Under steady state conditions, three dimensional governing equations of mass, turbulent flow momentum, turbulent energy, turbulent kinetic energy and dissipation rate of turbulent kinetic energy were solved using defined boundary conditions by means of the PHOENICS computational fluid dynamics (CFD) code. From the results velocity vectors and temperature contours and numerical cell distributions at different cross- sections are shown. Predicted Mean Vote (PMV), Predicted Percentage Dissatisfied (PPD) and Predicted Feeling Draft (PD) values were calculated by making use of the obtained temperature and velocity values with relevant equations. From these solutions thermal comfort conditions of a person inside the room were scrutinized. A better result inside the room was obtained for the case of one inlet from the top and one outlet from the bottom. As a result of increased velocity and convection coefficients, comfort limits were exceeded opposite to the walls with the inlet and outlet diffusers. Despite of this, in the room design the space around the sitting person showed relatively better comfort conditions. Science code Key words Page number Adviser 625.25.00 Ventilation, Office Room, PMV, PPD, PD 219 Assoc. Prof. Dr. Şenol BAŞKAYA