Çok amaçlı baraj işletme çalışmaları ve Ceyhan havzasının HEC-5 simülasyon programı ile modellenmesi
Dam operation studies with multipurpose and modelling of Ceyhan basin with HEC-5 simulation program
- Tez No: 133305
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Su kaynaklarının sınırlı miktarda olması, suyun birden fazla sektörde kullanılabilmesi ve bu sektörlere ait ihtiyaçların zamanla artması su kaynaklarının depolama tesisleriyle düzenlenmesini gerektirmiştir. Bir depolama tesisinin boyutlandırılması baraj işletme çalışması ile gerçekleştirilir. Bir havzadaki herhangi bir amaca yönelik olarak proje faydasını maksimum yapan bir işletme aynı havzada elde edilebilecek diğer faydaları olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumda havza bazında kurulacak bir sistemle, havzadaki barajların birbirlerine olan etkileri incelenerek önceliklerin belirlenmesi sağlanabilir. Bu tez çalışması için örnek olarak seçilen Ceyhan havzasında Aslantaş barajı ve membaında bulunan 14 adet baraj ile HEC-5 programı kullanılarak bir işletim simülasyonu modeli kurulmuştur. Bu modelde, tam developmana ulaştıklarında projelerin birbirlerine olan etkilerinin incelenmesi ile Aslantaş barajının içmesuyu, sulama ve enerji üretim kapasitesinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Anahtar Kelimeler : İşletme çalışması, HEC-5 simülasyon programı
Özet (Çeviri)
The limited amount of water resources, usage of water by different sectors and increasing demands to water by time necessitates the water resources to be regulated by reservoirs. The size of a reservoir is determined by the reservoir operation studies. A reservoir operation study which maximizes benefits for specific purpose of a project can effect negatively the other benefits which can be obtained from other projects of the same basin. In this case, it can be possible to determine of priorities by evaluating effects of projects comparatively by establishing a simulation model in a whole basin. In the thesis, Ceyhan basin is selected as case study and a reservoir operation simulation model is established in this basin with 14 dams of upstream of Aslantaş dam by using HEC-5 simulation program. In this model, it is aimed that to evaluate the effects of projects with each other and determination of capacities of domestic water supply, irrigation water supply and energy production of Aslantaş dam in full development of the projects in the basin. Key Words : Operation study, HEC-5 simulation program