Basit u tipi montaj hattı dengeleme problemi için bir en kısa yol problemi
A Shortest route model for simple u-type assembly line balancing problem
- Tez No: 133306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
BASİT U TIPI MONTAJ HATTI DENGELEME PROBLEMİ İÇİN BİR EN KISA YOL MODELİ (Yüksek Lisans Tezi) Emel KIZILKAYA AYDOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu tezde, geleneksel ve U tipi montaj hatları incelenmiş ve basit U-tipi montaj hattı dengeleme (MHD) problemi için bir en kısa yol modeli geliştirilmiştir. Model Gutjahr ve Nemhauser (1964) tarafından geleneksel tek model montaj hattı dengeleme problemi için geliştirilen en kısa yol modeline dayanır. Metot, U tipi hatların özelliklerinden maksimum fayda sağlanması amacıyla özellikle karşıya geçişli istasyonların oluşturulması üzerine yoğunlaşmaktadır ve U tipi montaj hattı dengeleme araştırmacıları için farklı perspektifler sağlar. Ayrıca, model basit U tipi hat dengeleme probleminin çözümü için etkili sezgisel prosedürlerin geliştirilmesinde bir çatı olarak kullanılabilir. Bilim Kodu : 919 Anahtar Kelimeler : U Tipi Hatlar, Hat Dengeleme, Şebeke Programlama Sayfa Adedi : 105 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Çevriye GENCER
Özet (Çeviri)
A SHORTEST ROUTE MODEL FOR SIMPLE U-TYPE ASSEMBLY LINE BALANCING PROBLEM (M. Sc Thesis) Emel KIZILKAYA AYDO?AN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT In this thesis, traditional and U-type assembly lines are investigated, and a shortest route model for simple U-type assembly line balancing (SULB) problem is presented. The model is based on the shortest route model developed by Gutjahr and Nemhauser (1964 ) for the traditional single model assembly line balancing problem. In assignment process of tasks to the stations, high priority is given by method for constructing of the crossover stations in order to benefit from the U line characteristics. The model is a new approach and provides a different perspective for interested U-type assembly line balancing researchers. Furthermore, model can also be used as a framework to develop effective heuristic procedures to solve the simple U-type line-balancing problem. Science Code : 919 Key Words : U Lines, Line Balancing, Network Programming Page Number: 105 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Çevriye GENCER