Hava aracı kazalarının önlenmesine yönelik koruyucu bakım faaliyetlerinde risk yönetimi uygulamaları
Application of risk management to preventive maintenance procedures to avoid aircraft mishaps
  1. Tez No: 133348
  2. Yazar: OKAN DOĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
HAVA ARACI KAZALARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK KORUYUCU BAKIM FAALİYETLERİNDE RİSK YÖNETİMİ UYGULAMALARI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Okan DOĞU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Havacılık, temel olarak teknolojik bir faaliyet alanıdır. Gelişen teknolojiye paralel olarak her geçen gün daha da artan, çeşitlenen ve karmaşık bir yapıya bürünen hava aracı bakım faaliyetlerinde; istenilen verimi sağlayabilmek, kaza üreten faktörleri ve özellikle de insan faktörünü ortadan kaldırabilmek için, kaza önleme yaklaşımı çerçevesinde çeşitli yönetsel fonksiyonların devreye sokulması gerekmektedir. Bu çalışmada, hava aracı kazalarının önlenmesine yönelik olarak icra edilmekte olan koruyucu ve önleyici bakım faaliyetlerinin yürütülmesinde, risk yönetimi uygulamaları ele alınmış; bakım yönetimi çerçevesi içerisinde yer alan örnek bir bakım organizasyonu için, kullanılabilir bir model oluşturulmuştur. Oldukça karmaşık yapıdaki bakım organizasyonlarının sevk ve idaresinde, risk yönetimi modelinin uygulamaya konulmasının, ortamdaki hataları asgariye indireceği değerlendirilmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 708 Hava Aracı, Kaza Önleme 135 Prof. Dr. Duran ALTIPARMAK
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF RISK MANAGEMENT TO PREVENTIVE MAINTENANCE PROCEDURES PERFORMED TO AVOID AIRCRAFT MISHAPS (M.Sc. Thesis) Okan DO?U GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT Aviation is basically a technological area of activity. In order to ensure the desired level of effectivity and to avoid factors that cause accidents especially human factors in aircraft maintenance procedures, which become more diverse and complex parallel to the technological developments, some administrative practices should be employed. This thesis covers the risk management practices in protective and preventive maintenance procedures performed to avoid aircraft mishaps and a useful model is developed for a typical maintenance organization. Application of risk management practices and similar procedures are expected to minimize failures in maintenance environment. Science Code Key Words Page Number Advisor 708 Air Vehicle, Accident Prevention 135 Prof. Dr. Duran ALTIPARMAK