Erzincan ili atmosferindeki polenlerin araştırılması
The Research of the atmospheric pollen grains in Erzincan
  1. Tez No: 133349
  2. Yazar: SİNAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ERZİNCAN İLİ ATMOSFERİNDEKİ POLENLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Sinan ALTUN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Bu araştırma 1-Mart/ 30 Ekim 2001 tarihleri arasında Erzincan'da yapılan ilk aeroropalinolojik çalışma olup, polenlerin neden olduğu allerjik hastalıkların teşhis ve tedavisinde, hekimlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Araştırmamızda gravimetrik yöntem ile Durham aracı kullanılmıştır. Erzincan atmosferindeki polenlerin hangi bitki taksonlarına ait oldukları gravimetrik yöntemle saptanmış ve morfolojik tanımlaması yapılarak mikrofotoğrafları çekilmiştir. Erzincan atmosferindeki polenlerin belli bir alan başına düşen miktarı, Durham aracına yerleştirilen preperatlar yardımı ile cm2 alan birimi olarak günlük, haftalık ve aylık periyotlarda saptanmış, elde edilen veriler grafiklendirilmiştir. Sonuçlar meteorolojik faktörlerle karşılaştırılarak, aylık polen takvimi hazırlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401.03.01 Polen, Atmosfer, Erzincan 77 Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN
Özet (Çeviri)
11 THE RESEARCH OF THE ATMOSFERIC POLLEN GRAINS IN ERZİNCAN (M. Sc. THESİS) Sinan ALTUN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2003 ABSTRACT This research is the first aeropalynolojical study performed in Erzincan in the date of 01 March- 31 October, 2001 and we aimed to help to physiciansonn treatment and diagnosis of airborne pollen which cause to allergic disseases.The plant taxa of the pollen grains in Erzincan atmosphere has been determined by gravimetrik method and after their identification is being morphologically made, their mikrophotographs are taken. The amount of the pollens in Erzincan atmosphere has been measured within daily, weekly and monthly periods by the help of the microscope slides place in Durham instrument as cm2 units with respect to the specified area and the results obtained are being shown through graphics. The results are compared with the meteorological factors. The montly polen calendar is prepared. Science Key Words Page Number Advisor 401.03.01 Pollen, Atmosphere, Erzincan 77 Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN