Elektro erozyon ile işlemede toz karışımlı dielektrik sıvının işleme performansına etkisinin deneysel incelenmesi
An Experimental investigation on effect of powder mixed dielectric liquid on machining performance
  1. Tez No: 133370
  2. Yazar: H. BEKİR ÖZERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ELEKTRO EROZYON İLE İŞLEMEDE TOZ KARIŞIMLI DİELEKTRİK SIVININ İŞLEME PERFORMANSINA ETKİSİNİN DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) H. BEKİR ÖZERKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2003 ÖZET Bu çalışmada, dielektrik sıvıya metal tozu katılmış Elektro-Erozyon ile İşlemede (EEİ), işparçası yüzey pürüzlülüğü, işparçası işleme hızı, elektrot aşınma hızı, bağıl aşınma, işparçası mikroyapısı, ve işparçası yüzey sertliği gibi temel performans çıktılarının işleme parametreleri ile gösterdiği değişim deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla prizmatik çelik işparçası, prizmatik bakır elektrot, borik asit ve grafit tozları katılmış gazyağı dielektrik kullanılarak değişik toz konsantrasyonları ve vurum süreleri koşullarında işleme deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneyler neticesinde, kullanılan vurum süresinin ve dielektrik sıvı içine karıştırılan farklı tozların ve konsantrasyonlarının EEİ'de temel performans çıktıları üzerinde etkili olduğu görülmüş ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Bilim Kodu : 625.01.04 Anahtar Kelimeler : elektro erozyon ile işleme, toz karışımlı dielektrik, yüzey pürüzlülüğü, işleme hızı, elektrot aşınması, yüzey sertliği, mikro yapı. Sayfa Adedi : 83 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Can ÇOĞUN
Özet (Çeviri)
AN EXPERIMENTAL INVESTIGATION ON EFFECT OF POWDER MIXED DIELECTRIC LIQUID ON MACHINING PERFORMANCE (M.Sc. Thesis) H.BEKİR OZERKAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2003 ABSTRACT In this study, the variations of main machining performance outputs, namely, workpiece surface roughness, workpiece removal rate, electrode wear rate, relative wear, workpiece hardness, and workpiece microstructure were experimentally investigated with the varying machining parameters for metal powder mixed dielectric liquid in electrical discharge machining (EDM). The machining tests were conducted by using prismatic steel workpiece and copper electrodes with graphite and boric acid powders mixed kerosene dielectric at different powder concentrations and varying pulse duration settings. The experiments have shown that the pulse duration and the powders mixed into the dielectric at different concentrations were effective on machining performance outputs in EDM. Science Code : 625.01.04 Keywords : electric discharge machining, powder mixed dielectric, surface roughness, machining rate, electrode wear, surface hardness, micro structure Page Number : 83 Adviser : Prof. Dr. Can ÇO?UN