Raylı ulaşım sistemlerinin neden olduğu gürültünün ölçülmesi ve modellemesi
Measurement and simulation of noise caused by railway transportation systems
  1. Tez No: 133436
  2. Yazar: REMZİ TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
RAYLI ULAŞIM SİSTEMLERİNDE OLUŞAN GURULTUNUN ÖLÇÜLMESİ VE MODELLEMESİ (Doktora Tezi) Remzi TOPRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2003 ÖZET Bu çalışmada, raylı ulaşım sistemlerindeki çevresel ve dinamik gürültü seviyeleri ölçülmüştür. Bu amaçla Hızlı Raylı Ulaşım Sistemi ve Hafif Raylı Ulaşım Sistemi örnek olarak seçilmiş ve bu sistemlerin uygun noktalarında gürültü ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Hızlı Raylı ve Hafif Raylı Ulaşım Sistemlerinin neden olduğu çevresel gürültünün modellenmesi, bu sistemlere ait gerçek veriler kullanılarak bir ticari yazılım yardımıyla yapılmıştır. 'Yapılan ölçümler sonucunda elde edilen çevresel ve dinamik gürültü değerleri her iki raylı ulaşım sistemi için de aynı ölçüm noktaları için yapılan modelleme sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar arasında görülen benzeşim modellemenin etkin olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bilim Kodu : 625.01.04 Anahtar Kelimeler : Gürültü, Ulaşım, Raylı Sistemler, RNM Modellemesi Sayfa Adedi : 175 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nizami AKTÜRK
Özet (Çeviri)
11 MEASUREMENT AND SIMULATION OF NOISE CAUSED BY RAILWAY TRANSPORTATION SYSTEMS (Ph.D. Thesis) Remzi TOPRAK GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCEENCE AND TECHNOLOGY September 2003 ABSTRACT In this study, the environmental and dynamic noise levels caused by railway transit systems were investigated. Rapid Railway and Light Railway Transit Systems were chosen as case studies and the noise levels caused by these systems were measured at chosen points. The environmental noises caused by these systems are also modelled using actual data with the help of commercial computer 'software. The environmental noise values obtained from measurements for both railway transit systems are compared with the simulations results and were shown to be similar. The simulation programme can therefore be employed in predicting future results. Science Code Keywords Page number Advisor 625.01.04 Noise, Transportation, Railway System, Railway Noise Model 175 Assoc. Prof. Dr. Nizami AKTÜRK