Maleik asit ve itakonik asit esaslı poli(2-hidroksi etil metakrilat) hidrojellerinin hazırlanması, karakterizasyonu ve uranil iyonlarının adsorpsiyonunda kullanımı
Preparation and characterization of poly(2-hydroxyethyl methacrylate) containg itaconic and maleic acid hydrogels and their use in the adsorption of uranyl ions
  1. Tez No: 133466
  2. Yazar: CENGİZ ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ ERDOĞAN, DOÇ. DR. TUNCER ÇAYKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
MALElK ASİT VE İTAKONİK ASİT ESASLİ POLİ (2- HİDROKSİETİL METAKRİLAT) HİDROJELLERÎNİN HAZIRLANMASI, KARAKTERİZASYONU VE URANİL İYONLARININ ADSORPSİYONUNDÂ KULLANIMI (Doktora Tezi) Cengiz Ö2YÜREK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 2003 ÖZET Bu çalışmada, 60Co-/- ışınları kullanılarak farklı kompozisyonlarda Poli(2-Hidroksietil metakrilat/maleik asit) P(HEMA/MA) ve Poli(2- Hidroksfetil metakrilat/itakonik asit) P(HEMA/IÂ) hidrojelleri sentezlenerek uranil iyonlarının (Ü022+) adsorpsiyonunda kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu hidrojellerin yapısal karakterizasyonunda Fourier Transform Infrared (FTIR) tekniği, ısısal karakterizasyonunda Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) ve Termogravimetrik analiz (TGA) teknikleri kullanılmıştır. Hidrojellerin çapraz bağlar arası molekül kütlesi (Â7, ) ve polimer-çözücü etkileşim parametresi (z) denge şişme değerleri kullanılarak belirlenmiştir. Hazırlanan bu hidrojellerin Uö22f iyonları adsorpsiyon kapasitesine pH, sıcaklık, iyonik şiddet ve derişimin etkisi dPP tekniği kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca öndüzenlenmiş P(HEMA/IA) hidrojene ti d e hazırlanarak U02 iyonlarının adsorpsiyonu Pb2+ ve Cd2+ iyonları varlığında incelenmiştir. Hidrojellere U022+ iyonlarının adsorpsiyon mekanizması FTIR spektrumları değerlendirilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 405.02.01 Anahtar Kelimeler : Poli(2-Hidroksietil metakrilat/maleik asit), Poli(2- Hidroksietil metakrilat/itakonik asit), hidrojel, şişme özellikleri, uranil iyonu adsorpsiyonu Sayfa Adedi :210 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Baki ERDOĞAN, Doç.Dr. Tuncer ÇAT ı. *3^
Özet (Çeviri)
11 PREPARATOIN AND CHARACTERIZATION OF PÖLY(2- HYDROXYETHYL METACRYLATE) CONTAING ITACONIK AND RflALEIC ACID HYDROGELS, AND THEIR USE IN THE ADSORPTION OF URANYL IONS (Ph.D. Thesis) Cengiz ÖZYÜREK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 2003 ABSTRACT İn this study, Poly(2-Hydroxyethyl methacrylate/maleic acid) P(HEMA/MA) and Poly(2-Hydroxyethyl methacrylate/itaconic acid) P(HEMA/IA) hydrogels were synthesized at the different composition by using the mCo-y rays and their use in the uranyl ion (U022+) adsorption was investigated. For the structural and thermal characterization of these hydrogels, Fourier Transform infrared (FTIR), Differential Scanning Calorimeter (DSC) and Thermogravimetric Analyzer (TGA) techniques were used. The average molecular weight between crosslinks (Mc) and polymer-solvent interaction parameter ( z) of these hydrogels were determined by using the values of equilibrium degree of swelling. The effect of pH, ionic strenght and temperature on the U022+ ion adsorption capacities of the prepared hydrogels were investigated by using Differential Pulse Polarographic technique (DPP). The adsorption of U022+ ions in the presence of Pb2+ and Cd2+ions with the prestructrured P(HEMA/IA) hydrogels have also been studied. The adsorption mechanism between polymer and metal ion have been tried to explain according to FTIR spectra of U022+ adsorbed hydrogels. Science Code : 405. 02. 01 Key Words : Poly(2-Hydroxyethyl methacrylate/maleic acid), Poly(2- Hydroxyethyl methacrylate/itaconic acid), hydrogels, Swelling properties, uranyl ion adsorption Page Number : 210 Adviser : Doç. Dr. Bakî ERDO?AN, Doç. Dr. Tuncer ÇAYKARA