Ferritik süper alaşımların sürtünme kaynağıyla kaynaklanabilirliklerinin araştırılması
Investigation of weldability of ferritic super alloys by friction welding
- Tez No: 133474
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKER, DOÇ. DR. ADEM KURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
FERRİTİK SÜPER ALAŞIMLARIN SÜRTÜNME KAYNAĞI İLE KA YN AKLAN ABİLİRLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) Hakan ATEŞ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ NİSAN 2003 ÖZET Mekanik alaşımlama yöntemi ile üretilmiş ve sıcak haddelenmiş ODS alaşımlardan demir esaslı MA956 süper alaşım plaka malzemenin sürtünme kaynak tekniği ile kaynaklanabilirliği araştırılmıştır. Bu çalışma için sürtünme kaynak cihazı tasarımlanmış ve imal edilmiştir. Kaynak işlemleri değişik sürtünme, yığma basınçları ve sürtünme sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Kaynaklanan numunelerin mekanik özellikleri belirlenmiş ve optik ve tarama elektron mikroskopları yardımı ile mikroyapı özellikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalar sonunda MA956 süper alaşım için en uygun sürtünme kaynak parametreleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu : 710 Anahtar Kelimeler : Süper Alaşımlar, ODS, Mekanik Alaşımlama, Sürtünme Kaynağı, Mekanik Özellikler, Mikroyapı Özellikleri Sayfa Adedi : 143 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet TÜRKER Doç. Dr. Adem KURT
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF WELD ABILITY OF FERRITIC SUPERALLOYS BY FRICTION WELDING (Ph. D Thesis) Hakan ATEŞ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY APRIL 2003 ABSTRACT Weldability of hot rolled MA956 ferritic superalloy, produced by mechanically alloying technique, has been investigated by using friction welding technique. For this study, laboratory size friction welding device has been designed and manufactured. Welding processes were carried out by using various welding parameters such as friction pressures, forging pressures and friction times. Mechanical properties of welded samples were determined and optic and scanning electron microscopes were used to investigate microstructural features of welded samples. For MA956 superalloy, the most suitable friction welding parameters have been tried to be determined. Science Code : 710 Key Words : Superalloys, ODS, mechanical alloying, friction welding, mechanical properties, microstructural features Page Number : 143 Adviser : Prof. Dr. Mehmet TÜRKER Doç. Dr. Adem KURT