İki değişkenli genelleştirilmiş Bernstein polinomları için ters teoremler
Inverse theorems for generalized Bernstein polynomials of two variables
  1. Tez No: 133480
  2. Yazar: İBRAHİM BÜYÜKYAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTAN İBİKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümünde, temel tanımlar, iki değişkenli fonksiyonların süreklilik modülleri ve Lipschitz sınıfından fonksiyonlarla ilgili temel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, iki değişkenli sürekli fonksiyonlar uzayında yaklaşım problemi incelenmiş ve bununla ilgili teorem verilmiştir. Dördüncü bölümde, iki değişkeli Bernstein polinomlarının farklı iki genelleştirilmesi verilmiş olup, bu polinomların birim karede sürekli / fonksiyonuna düzgün yakınsaklığı ve yakınsaklık hızlan incelenmiştir. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümünde ise iki değişkenli genelleştirilmiş Bernstein polinomlan için ters teoremler ispatlanmıştır. Bilim Kodu : 403.03.01 Anahtar Kelimeler : Bernstein Polinomlan, Süreklilik Modülleri, Yakınsaklık Hızı, Düzgün Yakınsaklık, Ters Teoremler, Lipschitz Sınıfı. Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Ertan İBİKLİ
Özet (Çeviri)
May 2003 ABSTRACT This thesis consists of five chapters. First chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, basic definitions, basic information on modules of continuity of two variable functions and Lipschitz function are given. In the third chapter of the thesis, approximation problems were examined continuous functions space in the two variables and theorem on this space are given. In the fourth chapter, generalized Bernstein polynomials of two variables are given, the uniform approximation of the/ function on unit square of these polynomials and their rate of converges were observed. In the fifth and last chapter, inverse theorems for generalized Bernstein polynomials of two variables are proved. Science Code : 403.03.01 KeyWords. Bernstein Polynomials, Modules of Continuity, Rate of Convergence, Uniformly convergence, Inverse Theorems, Lipschitz Class. Page number : 84 Adviser : Assoc.Prof. Dr. Ertasiî İBİKLİ