Redüktörsüz mekanik sistemler için düşük devirli ve yüksek torklu elektrikli motor tasarımları
Designs of electric motors for low speed high torque applications without reductor
  1. Tez No: 133481
  2. Yazar: İLHAN TARIMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜRDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
REDÜKTÖRSÜZ MEKANİK SİSTEMLER İÇİN DÜŞÜK DEVİRLİ VE YÜKSEK TORKLU ELEKTRİK MOTOR TASARIMLARI (Doktora Tezi) İlhan TARIMER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Çoğu endüstri ve ev aletleri uygulamalarında istenilen devir sayısı ve momentin elde edilmesi için motorlar devir düşürücüler (redüktörler) ile birlikte kullanılmaktadır. Bu durumda makinaların hacim ve maliyeti artmaktadır. Bu tezde, olabilecek en küçük hacimde, düşük devirde yüksek moment verebilecek motor tasarımları yapılmış ve redüktörsüz sürme sistemleri için bir alternatif olarak önerilmiştir. Düşük devirlerde fırçah ve fırçasız DA motorları ile anahtarlamalı relüktans motorlar, diğer motorlara göre daha yüksek moment verebilmektedir. Geliştirilen tasarımlar ANSOFT Maxwell RMxprt programlan ile gerçekleştirilmiştir. Alınan sonuçlar, fırçalı, fırçasız DA ve ARM motorlarının redüktör kullanılmadan elektrikli taşıtlarda, tekerlekli sandalyelerde ve ev aletlerinde düşük devirli ve yüksek momentli olarak devir düşürücü ünitesiz kullanılabileceğini göstermiştir. Bilim Kodu : 626.01.01 Anahtar Kelimeler : Elektrik motor tasarımı, redüktörsüz sürme, düşük devirli yüksek momentli tasarım. Sayfa Adedi : 174 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Osman GÜRDAL
Özet (Çeviri)
DESIGNS OF ELECTRIC MOTORS FOR LOW SPEED HIGH TORQUE APPLICATIONS WITHOUT REDUCTOR (Ph.D. Thesis) İlhan TARIMER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT In most industrial and housing appliances, motors are used with reductors in order to obtain required speed and torque. In this case, volume and cost of the machine increase. In this thesis, motors were designed to achieve low speed and high torque with the smallest volume and these designs were proposed as an alternative to drive systems without reductors. At low speeds, brushed and brushless DC motors and switched reluctance motors (SRM) produced higher torque than the other types of motors. The developed designs were realized with ANSOFT Maxwell RMxprt softwares. The obtained results showed that conventional DC, brushless permanent magnet DC and switched reluctance motors could sufficiently be used for electric vehicles, wheel chairs and domestic appliances with high torque at low speed operation without reductor. Science Code : 626.01.01 Keywords : Electric motor design, drive without reductor, design with low speed and high torque. Page number : 174 Thesis Advisor : Assoc. Prof. Dr. Osman GÜRDAL