Kozanlı (Gökgöl) ve Samsam Gölleri havzası yağış akış modellemesi
Rainfall - run off modelling of Kozanlı (Gökgöl) and Samsam Lakes basin
  1. Tez No: 408707
  2. Yazar: MURAT ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Konya Kapalı Havzası, kuraklık tehlikesi nedeniyle, su kaynaklarının etkin, verimli ve sürdürülebilir olarak yönetilmesi açısından önemli bir bölgedir. Bu çalışmada, Konya Kapalı Havzasının bir alt havzası olan Kozanlı (Gökgöl) ve Samsam Gölleri Havzasının, kuraklık analizleri sonrasında belirlenen kalibrasyon sürelerindeki eksik akım verilerinin tamamlanması amacıyla hidrografların benzeşimi üzerine çalışılmıştır. Yağışları akışa dönüştürmede kullanılan Identification of Unit Hydrographs and Component Flows From Rainfall, Evaporation and Streamflow Data (IHACRES) yağış-akış modelleme programı uygulanmıştır. IHACRES programı değişken olarak; günlük sıcaklık, yağış ve ölçülen akım değerlerine ihtiyaç duymaktadır. Modelleme yapılırken ihtiyaç duyulan havza alanı, raster verilerinin ARCGIS programının alt modülü olan ARCHYDRO programı ortamında sorgulanması sonucu belirlenmiştir. IHACRES'de kullanılan değişkenler ölçülen akım verileriyle modellenen akım verileri arasında en iyi uyumu verecek şekilde uyarlanmıştır. Benzeşim çalışmaları, havzaya ait kuraklık analizleri yapılması sonrasında belirlenen kalibrasyon dönemlerine göre yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu benzeşim çalışmalarında beş durum ele alınmıştır. Bunlar, Durum 1a olarak kurak dönemi belirten (1989?1990) su yılları, Durum 1b olarak yağışlı dönemi belirten (1991) su yılı, Durum 1c olarak kurak dönemi belirten (1992?1993) su yılları, Durum 2 olarak yağışlı dönemi belirten (1994?1999) su yıllarını ve Durum 3 olarak kurak dönemi belirten (1999?2004) su yıllarıdır. Belirlenen durumlara göre IHACRES programı ile yapılan modelleme sonucunda benzeşim yapılan hidrograflar arasında genel olarak uyum gözlemlenmesine rağmen özellikle kurak dönemlerde uyumsuzluklar gözlenmiştir. IHACRES programının uygulanabilirliği ve program tarafından yapılan benzeşim çalışmalarının daha iyi sonuçlar vermesi için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Konya Closed basin is an important region regarding the effective, efficient, and sustainable management of water resources because of the drought threat. In this study, simulation of hydrographs are studied to complete the missing flow data in the calibration periods determined after the drought analysis of Kozanlı (Gökgöl) and Samsam Lakes Basin which is a sub-basin of Konya Closed Basin. Identification of Unit Hydrographs and Component Flows from Rainfall, Evaporation and Stream Flow Data (IHACRES) rainfall-runoff modeling program which is used for conversion of rainfall to run off is used. IHACRES program requires daily temperature, rainfall and measured flow values as variables. Basin area required for the modeling is determined as the result of the inquiry of raster data in ARCHYDRO program environment which is a sub-module of ARCGIS program. Variables used in IHACRES are adjusted as to have the most coherence between the measured flow data and modeled flow data. Simulation works are made as per calibration periods determined after conducting drought analysis of the basin. Five states are taken up in the simulation works as the result of conducted analysis. These are; State 1a: water years (1989-1990) specifying the drought period, State 1b: water year (1991) specifying the rainy period, State 1c: water years (1992-1993) specifying the drought period, State 2: water years (1994-1999) specifying the rainy period and State 3: water years (1999-2004) specifying the drought period. Although a general coherence is monitored between hydrographs simulated as the result of IHACRES modeling made according to the determined states, incoherence is also monitored especially during the drought periods. Various recommendations are made for the applicability of IHACRES program and getting better results from the simulation works made by the program.