Dış kaynak kullanımı uygulamalarının bilgi-belge merkezlerinde kullanımı
- Tez No: 133598
- Danışmanlar: PROF. DR. A. OĞUZ İCİMSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Özet Çağımızda teknolojik gelişme ve yenilikler önlenemez bir hızla artış ve çeşitlilik göstermektedir. Her konuda ve çalışma alanında meydana gelen bu ilerlemeler beraberinde uzmanlaşma ve bir alana yoğunlaşma gerekliliğini doğurmaktadır. Tüm bu gelişmeler yönetsel anlamda da yeni arayışlara yönelme gerekliliklerini beraberinde getirmektedir. Çeşitli faaliyet alanlarında yeni yönetim anlayışı modelleri ortaya çıkmaktadır. Dış Kaynak Kullanımı (Outsourcing) kavramı da bu yeni yönetim yaklaşımlarından biri olarak özellikle 90 'lı yıllarda kendi göstermiş ve kısa zamanda çok alanda uygulanabilirliğini kanıtlamıştır. Dış kaynak kullanımı işletmenin kendisine rekabet avantajı sağlayan faaliyetlere odaklanmasına, kendi uzmanlık alanına girmeyen faaliyetleri ise, bu konuda uzmanlaşmış organizasyon dışındaki işletmeler aracılığıyla gerekli kalite standartlarına uygun bir biçimde sağlamasına imkan veren bir yönetim stratejisidir. Başka bir deyişle, dış kaynaklardan yararlanma, işletmeye rekabet avantajı sağlayan ve en iyi yaptığı işe vakit ve emek aktarması için imkan sağlayan yeni bir yönetim anlayışıdır. Bu çalışmada söz konusu yönetim anlayışının; tanımlanması, gelişmesi, avantaj ve dezavantajlarının ortaya konularak incelenmesi amaç edinilmiştir. Tez konusunu oluşturan ana başlığı teşkil eden önemli husus da, bu yönetim anlayışının bilgi- belge merkezlerinde kullanılabilirliğinin ispatıdır. Bu amaçla yapılan araştırmalarda gerek dünyada gerekse Türkiye'de gerçekleştirilen uygulamalar ortaya konularak bu uygulamanın diğer bir çok faaliyet alanında olduğu gibi bilgi-belge merkezlerinde de kullanılabilirliği görülmüştür. Ayrıca emek, zaman ve parasal açıdan sağladığı faydalar da göz ardı edilemeyecek olumlu sonuçlar sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Summary In this era, technological developments and innovations are growing rapidly and are inevitably variable. This progress in every field of research and study requires the need of expertise and specialization. This also creates the need for new aspects in administrative decisions. New managerial models occur in many different areas of operations. The concept of Outsourcing -as one of the new managerial approaches- came to the fore especially in the 90s and proved its feasibility in many ways, within a short period of time. Outsourcing is a management strategy that enables a company to focus on the operations which brings competative advantage while supplying other operations that the company is not specialized in from expert firms, regarding the quality standards that the operation needs. In other words, outsourcing is a new administrative insight which supplies a company with a competitive adventage as well as transfering all its effort and time to the job that the company does best. In this thesis the definition of the new administrative insight and its development are studied, with their advantages and disadvantages. The main point is proving of using this administrative insight in information-documantation centers. The result of the researches which were made aiming this objective -taking into consideration of the local and global usage- showed that this application is practical in information- documentation centers as in many other fields. Besides the benefits that outsourcing supplies in terms of effort, time and money are unignorably positive. XI