Orta öğretim öğrencilerin kimyasal reaksiyonlara ilişkin kavram yanılgıları ve bu yanılgıları destekleyen düşünce biçimleri
- Tez No: 133626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KABAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, müfredatın öngördüğü geleneksel eğitimi almış olan ortaöğretim öğrencilerinin kimyasal reaksiyon kavramına ilişkin yanılgıları ve yanılgıların altında yatan düşünce biçimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan veri toplama yöntemleri; kavram yanılgılarını ölçmek amaçlı hazırlanmış sondaj sorulan ile yanılgıların altında yatan düşünce biçimlerini açığa çıkarmak amaçlı öğrenciler ile yüzyüze gerçekleştirilen bireysel görüşmelerdir. Çalışmanın örneklemini İstanbul ilinde üçü Asya, üçü ise Avrupa yakasında olmak üzere 6 devlet lisesi ve 309 lise 2. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma bulguları kimyasal reaksiyon kavramına ilişkin müfredatın öngördüğü öğretimi almış olmalarına karşın öğrencilerde bazı kavram yanılgılarının varlığını ortaya koymuştur. Söz konusu yanılgılar 3 temel alanda odaklanmaktadır. Bunlar sırasıyla; ¦ Fiziksel ve kimyasal değişime ilişkin yanılgılar, ¦ Kimyasal reaksiyonların moleküler düzeydeki gösterimine ilişkin yanılgılar, Fiziksel ve kimyasal değişimde kütlenin korunumuna ilişkin yanılgılardır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, secondary students' misconceptions on chemical reactions were investigated. Research was carried out with students who received the conventional teaching on chemical reactions. Data collection methods included questionnaire which aimed to assess stdents' misconceptions via probes and face-to-face interviews that aimed to uncover reasoning behind the misconceptions determined. This study were conducted in six different public high schools. Three of them are in Asian part of Istanbul, and three of them are in European part of Istanbul. 309 students, who had instruction according to the (national) curriculum, were involved in this study. The results of this study indicated that students had misconceptions regarding chemical reactions even though they received the conventional teaching on the topic. It was found that studnets' misconceptions are focused on three main areas;. Miconceptions on physical and chemical changes.. Misconceptions concerning molecular aspects of chemical reactions.. Misconceptons regarding conservation of mass during physical and chemical changes.