Yetkinlik bazlı insan kaynakları sistemleri ve bir uygulama
Competency based human resources systems and an application
- Tez No: 133679
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNA ÖZEVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Didem Yetkin Anabilim Dalı : Kamu Yönetimi Programı : İnsan Kaynaklan Yönetimi Tez Danışmam : Prof. Dr. Mina Özevren Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans- Ekim 2003 Anahtar Kelimeler : Yetkinlikler, İnsan Kaynaklan Yönetimi ÖZET Son yıllarda artan değişim hızı işletmeleri zorlamaktadır. Yaşamlarım devam ettirmek isteyen işletmeler, ister istemez bu değişime ayak uydurmak zorundadır. Sürekli gelişen teknoloji, işletmeleri, iş yapma yöntemleri ve araçlan üzerinde sorgulama yapmak zorunda bırakmıştır. Bu da işletmeleri diğer firmalardan ayıracak farklılıklar yaratmaya itmiştir. Gerek ürün gerekse hizmet üreten işletmeler, üretimlerini müşterileri için yapmakta ve amaçlan müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaktır. Bu nedenle tüm firmalar müşteri odaklı bir kültüre sahip olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Müşterilerin memnun edilmesi de“iş süreçleri”nin mükemmel olmasına bağlıdır. Bu da ancak çalışanların yaptıkları işin gerektirdiği“yetkinliğe”sahip olması ile gerçekleşebilir. Yetkinlikler; beklenen performansa ulaşmak için kritik olan bilgi, beceri ve tutumları içeren gözlenebilir davranışlar olarak tanımlanabilir. Kısaca, Seçme ve yerleştirme başta olma üzere, performans yönetimi, eğitim ve geliştirme, ücret ve ödül gibi İnsan Kaynaklarının tüm fonksiyonlarında yetkinlikler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Yetkinlikler hakkında varolan literatür araştırılarak, bir Seçme ve Yerleştirme uygulamasının incelenmesi ile, yetkinliklerin literatürdeki kadar pratikte fayda sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. Yetkinliklerin tanımı, temel kavramlar, bir“Yetkinlik Modeli”ve Yetkinlik Bazlı İnsan Kaynaklan Sistemleri incelenmiştir. Son olarak bir şirketin Yetkinlik Bazlı Seçme ve Yerleştirme Sistemim nasıl uyguladığı ve bu sistemin şirkete neler sağladığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Didem Yetkin Field : Public Management Programme : Human Resources Management Supervisor : Professor Mina Özevren Degree Awarded and Date : Master-October 2003 Keywords : Competencies, Human Resources Management ABSTRACT In recent years it is getting harder for organizations to cope with the speed of the changing conditions. The organizations which want to survive have to keep up with this change. Continually developing technology has had the organizations be in an obligatory to revise their working methods and tools. This factor has forced the organizations to create some differences among all. Both product and service based organizations make their productions for the customer and t heir g oal i s t o h ighlight c ustomer s atisfaction. F or t his r eason, o rganizations c ontinue their activities with a customer focused culture. Customer satisfaction depends on the excellence of the work processes. This can only be possible by the employees having the competencies what the work needs. Briefly, competencies can be defined as the observable behaviours mat include knowledge, skill and attitudes which are critical to reach the expected performance. Competencies are used in all the functions of Human Resources such as Selection & Orientation, Performance Management, Training & Developing, Salary and Reward Systems. In this research, after the literature investigation, a Selection and Orientation application is examined and the competencies are investigated if they supply enough utility in practice. The definitions of competencies, basic concepts, a“Competency Model”and Competency Based Human Resources Systems are examined. Finally an organization's application of Competency Based Selection and Orientation System and the utility of this system to organization are investigated.