Fen bilgisi öğretiminde, öğretmenlerin kullandıkları öğretim yöntemlerinin incelenmesi
The Fixing of instruction methods of the teachers use on teaching science
  1. Tez No: 133715
  2. Yazar: ZELİHA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Fen Bilgisi öğretiminde öğretmenlerin kullandıkları öğretim yöntemlerinin saptanması ve bu yöntemlerin ne derecede uygulanabildiğini ortaya çıkarmaktır. Eğitim esnasında teorik konular pratik uygulamalarla desteklenerek sonuçta öğrencilere iyi bir yaşam ve çevre bilgisinin verilmesi amaçlanmaktadır. Öğretmenin sınıf ortamında kullanmış olduğu öğretim yaklaşımı öğrenmenin niteliğini direkt olarak etkiler. Bu bağlamda öğretmenin hangi öğretim metotlarından yararlandığı, pratik uygulamalara ne sıklıkla yer verdiği ve yine fen bilgisi eğitimi esnasında hangi görsel araçların kullanıldığı büyük bir önem taşımaktadır. Kısaca, öğretim yöntemlerim tanıyan, kullanabilen ve sınıftaki kullanım şartlarım düzenleyebilen öğretmenlerin önemi büyük değer taşımaktadır. Bu araştırma kapsamında Tekirdağ ili, Çerke2köy ve Çorlu ilçelerindeki ilköğretim kurumlarında görev yapan fen bilgisi öğretmenleri ve öğrencilerinin, fen bilgisi öğretimini nasıl algıladıklarının tartışılması ülkemizdeki fen eğitiminin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Araştırma, genel tarama modeli çerçevesinde literatür tarama ve anket tekniği kullanılarak yürütülmüştür. Anket sorularının değerlendirilmesi sonucunda öğretmenlerin daha çok anlatım yöntemini, soru-cevap yöntemini, problem çözme yöntemini kullandıkları buna karşın öğrencinin aktif olduğu ve bilimsel yöntemin öğretme işleminde kullanılan laboratuar yöntemi, tartışma yöntemini, gezi-gözlem yöntemini ve beyin fırtınası yöntemini fen bilgisi derslerinde çok az kullandıkları veya hiç kullanmadıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca sorulan anket sorularından öğretmenlerin yöntem ve teknik bilgisine sahip oldukları fakat bu bilgileri yöntem uygulamasında kullanmadıkları öğrencilerin ankete verdikleri cevaplardan ortaya çıkan bir başka sonuçtur. Bir diğer sonuç ise, öğretmenlerin dersi zenginleştirmek amacıyla araç gereçlerden en çok yazı tahtasını kullandıkları, bunu sırasıyla modeller, levha ve afişler, tepegöz, video-TV ve bilgisayarın takip ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aim of this investigation is that the fixing of instruction methods of the teachers use on teaching science and taking out that what frequency these methods can be used. During education, as supporting theoretical subjects with practising, giving information of environment and better life for students are aimed. The instruction approaching that the teachers use in the class affects the quality of learning directly. In this context which instruction methods the teachers benefit, what frequency they use practise and which visual tools are used are very important. Shortly, the important of the teachers who know instruction methods and the teachers who can use them and put the using conditions in the class in order take value very much. In this investigation content, the discussion of how the students and the teachers of the science who works -in Primary Education institutions in Çerkezköy, Çorlu, Tekirdağ perceive science teaching will be of help to develop science education in our country. This investigation has been executed using survey techinque and examining literature on frame of general examining model. The results of evaluating survey questions are that the teachers use explaining method, question- answer method, solving problem method more but they use laboratory method which the students be active on and scientific methods which are used on teaching, discussion method, excursion-observation method and brain-storm method less or never on science lessons. In addition the tachers having knowledge of methods and techniques but not using these knowledge on practising method is the other result from the answers which the students give for the questions of survey. The another result is that the teachers use boards from the tools for lessons more and models, signboards and posters, slide, video-Tv and computers follow boards orderly.