Kimya öğretmen adaylarının sulu çözeltiler konusundaki kavramsal değişim, başarı, tutum ve algılamalarına yeni bir yaklaşım; Öğrenme modelinden öğretme modeline yapılandırıcı metot
A new approach to the chemistry teacher candidates conceptual change, achievement, attitude and method from the learning model to the teaching model
- Tez No: 133716
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışmanın amacı, kimya öğretmen adaylarının, sulu çözelti kimyası konusundaki başarıları, kavramsal değişimleri, fen ve kimyaya karşı tutumları ile bilimi ve bilim öğrenme yollarım algılamaları üzerine yapılandırıcı (constructivist) metodun etkisini, geleneksel metot ile karşılaştırarak test etmektir. Bu çalışmanın bir diğer amacı ise, geleneksel metoda kıyasla, yapılandırıcı metotla verilen eğitim sonucunda öğrencilerin başarılarının ve kavramsal bilgilerinin kalıcılıklarını test etmektir. Bu çalışmanın örneklemini, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören ve 2002-2003 öğretim yılının güz döneminde Analitik Kimya-I dersini alan 34 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmada ön test - son test kontrol grubu tasarımı kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi, her iki grupta da 17 öğrenci bulunacak şekilde, deneysel grup ve kontroliii grubu olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna geleneksel metotla, deneysel gruba ise yapılandırıcı metotla eğitim verilmiştir. Her iki gruba da, sulu çözelti kimyası başlığı altoda; çözeltilerin elektrik iletkenliği, kimyasal denge, çöktürme reaksiyonları ile asitler ve bazlar konusunda eğitim verilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Hipotezleri test etmek için ANCOVA, regresyon, t-testi ve chi-square analizi kullanılmıştır. Hipotezler 0,95 güvenirlik aralığında test edilmiştir. Analiz sonuçlan, ön test puanlarında, deneysel grup ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark olmadığını; başka bir deyişle, grupların tesadüfi oluşturulduğunu göstermiştir. SOA'nın chi-square analizi sonucunda, deneysel gruptaki öğrencilerin, kontrol grubundaki öğrencilere kıyasla, yapılandırıcı yaklaşımın özelliklerini yansıtan maddelerde belirtilen olayların daha sık olduğunu ifade ettikleri gözlenmiştir. Analiz sonuçlan, yapılandırıcı metotla eğitim gören öğrencilerle, geleneksel metotla eğitim gören öğrencilerin başarıları arasında anlamlı bir fark olmadığım; buna karşılık yapılandırıcı metotla eğitim gören öğrencilerin kavramsal değişimlerinin, geleneksel metotla eğitim gören öğrencilerinkinden anlamlı olarak daha yüksek olduğunu göstermiştir. Deneysel grup ve kontrol grubundaki öğrencilerin fen ve kimyaya karşı tutumları ile bilimi ve bilim öğrenme yollarını algılamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin mantıksal düşünme yeteneklerinin, başarıları ve kavramsal değişimleri üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı; öğrencilerin kimya ön bilgilerinin, kavramsal değişimleri üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı, fakat başarıları üzerine anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca mülakatlara göre, öğrencilerdeki bazı yanlış kavramalar yorumlanmıştır. Analiz sonuçlan, deneysel gruptaki öğrencilerin basanlarının ve kavramsal bilgilerinin, kontrol grubuna kıyasla daha kalıcı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to test the effect of the constructivist method by comparing with the conventional method on achievement, conceptual change, attitude toward science and chemistry and perceptions of science and ways of learning science of chemistry teacher candidates. Another purpose of this study was to test the permanency of the achievement and the concepts of students in experimental group by comparing with the conventional method. The sample of this study consisted of 34 students who entered the Analytical Chemistry-I course in the 1st semester of 2002-2003 at Gazi University Gazi Education Faculty Department of Chemistry Education. In this study, Pre-Test and Post-Test Control Group Design was used. The sample of the study was divided into two groups randomly; each one consisted of 17 students. Control group was taught under the conventional method and experimentalgroup was taught under the constructivist method. The instruction was given to each group about the subjects of electrical conductivity of solutions, chemical equilibrium, precipitation reactions and acids and bases under the topic of aqueous solution chemistry. The data obtained from the study were assessed by using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. ANCOVA, regression, t-test and chi- square analysis were utilized to assess the hypotheses. The hypotheses were tested in the 0,95 confidence interval. The results of analysis indicated that there was no significant difference between the experimental group and the control group, i.e. that the groups were constituted randomly. After the chi-square analysis of the CLES, it was observed that while comparing with the control group the students in the experimental group expressed the events indicated in the items revealed the constructivist view happened more frequently. The results of analysis showed that there was no significant difference between the achievement of the students taught under the constructivist method and the achievement of the students taught under the conventional method; however conceptual change of the students taught under the constructivist method was significantly greater than the conceptual change of the students taught under the conventional group. It was found that there was no significant difference between the students in the experimental group and the students in the control group in terms of the attitude toward science and chemistry and the perception of science and the ways of learning science. Besides it was seen that the students' logical thinking ability had no significant effect on their achievement and conceptual change and that the students' chemistry pre-knowledge had no significant effect on their conceptual change, but had a significant effect on their achievement. Besides students' misconceptions were interpreted according to the interviews. The results of analysis showed that the achievement and the concepts of the experimental group were more permanent than the achievement and the concepts of the control group.