Kimya öğretmen adaylarının nükleer enerjiye karşı ilgi ve tutumları
Attitutes and interests of pre service chemistry teachers towards nuclear energy
  1. Tez No: 207155
  2. Yazar: CEMİL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET LEVENT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Eğitim ve Öğretim, Kimya, Energy, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkemizin genel enerji ihtiyacı göz önüne alındıgında, yakın gelecekte bu ihtiyacın karsılanmasında büyük çaplı sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz görünmektedir. Dünyadaki fosil yakıt rezervlerinin ancak yarım yüzyıllık bir talebe cevap verecek durumda oldugu bilinmektedir. Ayrıca, alternatif enerji kaynaklarının enerji talebinin genis oranda karsılanmasında yetersiz kaldıgı ve bu nedenle de nükleer enerjinin büyük bir öneme sahip oldugu görülmektedir. Bu arastırmanın amacı; kimya ögretiminde ögretmen adaylarının nükleer enerjiye karsı ilgi ve tutumlarını belirlemektir. Bu arastırma, 2005?2006 egitim-ögretim yılı güz döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Egitim Fakültesi'nde yapılmıstır. Arastırmanın veri toplama süreci Ekim 2005- Mayıs 2006 dönemleri arasıdır. vi Arastırmada ögrencilere uygulanan ölçek ve testten elde edilen nicel verilerin analizi ile elde edilen bulgular, ögrencilerle yapılan görüsmelerden elde edilen nitel bulgularla desteklenmistir. Bu arastırma ile varılan önemli sonuç; nükleer teknoloji ve uygulamaları konusunda yetersiz, yanlıs ve saptırılmıs bilgi birikimine ragmen, ögretmenlerimizin elektrik enerjisi üretim seçenekleri içinde nükleer enerjiye oldukça büyük bir önem verdigidir.
Özet (Çeviri)
Considering the ever increasing energy demand of Turkey it is evitable that the country will face a grave energy crisis in future if necessary precautions are not taken immediately It is known that the fossil fuel reserves could only suffice for another fifty years. The alternative energy modes are incapable of meeting the demand which increases the importance of nuclear energy The prime purpose of this research is to determine the interest and attitudes of chemistry pre service teachers towards nuclear energy. The study was carried out in 2005-2006 academic year in Gazi University, Gazi Faculty of Education. The data were collected between October 2005 and May 2006 The data obtained from the scales and test applied to the students were supported by the results obtained from the interviews of the students. viii The most striking finding of this study is that in spite of the deviated and distorted data related to the nuclear energy, it still remains as an important alternative for the solution of emerging energy problem according to pre-service teachers