Kuaförlük mesleğine eleman yetiştiren eğitim programlarına (örgün ve yaygın) devam eden öğrencilerin, mesleğin gerektirdiği niteliklere sahip olma derecesi açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The General aim of this study is comperatively examining the students attending the educational programmes for hair dressing branch in the professional performance of quality requried for their profession
- Tez No: 133727
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ĞZBJ Bu araştırmanın genel amacı; kuaförlük mesleğine eleman yetiştiren eğitim programlarına ( örgün ve yaygın ) devam eden öğrencilerin mesleğin gerektirdiği niteliklere sahip olma derecesi açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırmanın evren ve örneklemini 2001-2002 eğitim-Öğretim yılı Ankara ili merkez ilçelerindeki örgün ve yaygın kuaförlük eğitim programına devam eden son sınıf öğrencilerin tümü, bu öğrencilerin meslek dersi öğretmenleri ve işletme temsilcileri oluşturmaktadır. İşletme temsilcilerinin ise %20'si örnekleme alınmıştır. Araştırmada betimsel araştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmada saç bakımı yapımı, makyaj ve tırnak bakımı derslerinin programı incelenerek program içeriğine bağlı kalınarak hedefler oluşturulmuş her bir hedefin davranışları yazılmıştır. Her bir ünitenin hedef ve hedef davranışlarına göre belirtke tablosu hazırlanmıştır. Öğrencilerin (örgün ve yaygın ) bilgi düzeylerini ölçmek amacıyla kullanılan bilgi testi saç bakımı yapımı, tırnak bakımı ve makyaj dersleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Hazırlanan bilgi testinin ön denemesi yapılarak yapı ve kapsam geçerliliği sağlanmıştır. Öğrencilerin mesleğin gerektirdiği 'becerileri uygulayabilme derecesini ölçmek amacıyla performans testi saç bakımı yapımı, makyaj ve tırnak bakımı dersleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Öğrencilerin mesleğe yönelik geliştirmiş olduktan tutumları belirlemek amacıyla tutum ölçeği hazırlanmıştır. Öğrencilerin mesleğin gerektirdiği insan ilişkilerine ve sorumluluk anlayışına sahip olma yeterliliği açısından karşılaştırılmaları amacıyla işletme temsilcilerine yönelik görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırmada kullanılan bilgi testi, performans testi, tutum ölçeği ve görüşme formu uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgu ve yorumlara göre; Kuaförlük mesleğine eleman yetiştiren örgün ve yaygın eğitim programı öğrencilerinin, mesleğin gerektirdiği bilgilere sahip olma yeterliliği açısından karşılaştırılmasında, örgün eğitim öğrencileri lehine anlamlı fark bulunmuştur. !ii Kuaförlük mesleğine eleman yetiştiren örgün ve yaygın eğitim programı öğrencilerinin, mesleğin gerektirdiği becerilere sahip olma yeterliliği açısından karşılaştırılmasında, tırnak bakımı ünitesinde örgün eğitim öğrencileri lehine anlamlı bir fark bulunurken, makyaj ünitesinde anlamlı fark bulunamamıştır. Diğer ünitelerde ise yaygın öğretim öğrencileri lehine anlamlı fark bulunmuştur. Kuaförlük mesleğine eleman yetiştiren örgün eğitim programı öğrencilerinin, mesleğin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip olma yeterliliği açısından karşılaştırılmasında permanant ve defrize ünitelerinde bilgi puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Diğer ünitelerde beceri puanlan lehine anlamlı fark bulunmuştur. Kuaförlük mesleğine eleman yetiştiren yaygın eğitim programı öğrencilerinin, mesleğin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip olma yeterliliği açısından karşılaştırılmasında tüm ünitelerde beceri puanlan lehine anlamlı fark bulunmuştur. İşletmelerde beceri eğitimi yapan örgün ve yaygın eğitim öğrencilerinin mesleğin gerektirdiği insan ilişkilerine sahip olma yeterliliklerinin yaygın öğretim öğrencileri lehine anlamlı fark bulunmuştur. İşletmelerde beceri eğitimi yapan örgün ve yaygın eğitim öğrencilerinin mesleğin gerektirdiği sorumluluk anlayışına sahip olma yeterliliklerinin iş yeri çalışanları ile yardımlaşma kriterinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Diğer kriterlerin tamamında yaygın eğitim öğrencileri lehine anlamlı fark bulunmuştur. İşletmelerde beceri eğitimi yapan örgün ve yaygın eğitim öğrencilerinin mesleğe yönelik geliştirmiş oldukları tutumlar açısından yaygın eğitim öğrencilerinin aritmetik ortalamasının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill The general aim of this study is comparatively examining the students attending the educational programmes for hairdressing branch in the professional performance according to degress of quality requried for their profession. The universe and exemplary of this study consist of all the students attending the last year of Hair Dressing Branch of schools in formal-informal education, their teachers and representatives of workshops (%20 of represantatives is taken in exemplary.) In this study, descriptive method is used. The programmes of haircare, make-up and fingernail care lessons are searched and the goals are formed with the contents of programme. Then the behaviors of each goal are written. The spesification table is prepared according to the goal behaviors of each unit. The knowledge test used to measure the knowledge level of students are prepared for each lessons, hair care, make-up and fingernail care seperately. The pre-test of this knowledge test is done and then the structures and content validity are satisfied. To measure the ability of students in applying the skills required for their professions, the performance test is prepared for each lesson, hair care, make-up and fingernail care seperately. To determine the attitudes of students about their profession, the attitude scales is prepared. To compare the students about the adequacy of having human relations and responsibility required for their proffesion, an interview form for representatives of workshops is prepared. The knowledge test, performance test, attitude scales and interview form used in this study are developed improved by the researcher who has consalted experts with giving an expert idea. According to all findings and comments, in comparing the students educated in formal and informal education in hairdressing profession about the ability in having required knowledge, a statistically significant difference has ben found in favor of students in formal education.IV In comparing the students educated in formal and informal education in hair dressing profession about the acquried knowledge ability, while a significant difference is found in favor, of students in formal education in fingernail care units, no significant difference has been found in make-up unit. In the other units a significant diffence has been found in favor of students in informal education In comparing the students educated in formal and informal education in hair dressing profession about the ability in having required knowledge, in permanant and defrize units it is found that the knowledge scores is higher. In the other units, a significant difference is found in favor of skill scores. In comparing the students educated in formal and informal education in hair dressing profession about the ability in having required knowledge, in the all other units a significant difference is found in favor of skill scores. In comparing the students attending the skill education in workshops human relations of required for their profession, a significant difference found in favor of students in informal education. In comparing the students attending the skill education in workshops about the adequacy of having responsibility required for their profession, no significant mean difference is found about the helping criteria with staff of workshop. In for all the other remaning criteria, significant difference is found in the favor of students in informal education. In comparing the students attending the skill education in workshops about their attitudes in their profession; it is found that, the arithmatic mean of the students in informal education.