İstanbul'un fethi konusunun ilköğretim ve orta öğretim tarih ders kitaplarında bilimsel ve biçimsel içerik yönünden incelenmesi ve öğretmen gözlemi
The Study on the subject of the conguest of İstanbul in the elementary and high school textbooks in terms of scientific and formal contents and the observations of history teachers
  1. Tez No: 133728
  2. Yazar: NAMIK ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu, araştırmada ilköğretim ve ortaöğretim tarih ders kitaplarında,“İstanbul'un Fethinin”bilimsel içerik, biçimsel içerik olarak incelenmesi ve öğretmenlerin ders kitaplarından yararlanarak konuyu nasıl işlediği ortaya konulmaya çalışılmaktadır.“İstanbul'un Fethi”ile ilgili olarak tarih ders kitaplarında hangi olgulara değinildiği belirlenmektedir. Konuyla ilgili bilimsel çalışmaların verileri de ortaya konulmuş öğretmen gözlemleri ile de öğretmenin konuyu işleyişi, öğretim yöntemi ve konuyla ilgili hangi olgulara değindiği saptanmaktadır. Araştırma, ilköğretim ve ortaöğretim tarih ders kitaplarında İstanbul'un Fethinin bilimsel ve biçimsel içerik yönünden zengin bir şekilde yer almasını, yapılan akademik çalışmaların son verilerini yansıtmasını, pedagojik açıdan öğrenci seviyesine uygun bir şekilde yer almaşım ve öğretmenin konuyu işleyişinde kullanacağı yöntem ile hedef ve davranışların gerçekleşeceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study,“The Conguest of Istanbul”in primary and secondary school history textbooks has been analyzed for scientific content, and the method teachers handle the subject making use of the textbooks has been tried to put forth. It is determined which facts about“The Conguest of İstanbul”are mentioned in the history textbooks. The way teachers handle the subject, teaching method and the facts mentioned are determined taking into consideration the data from the scientific studies about the topic and teacher observations. The study states that the Conguest of Istanbul should be included scientifically and with rich scientific content in primary and secondary school history textbooks, reflecting the latest data from academic researches, pedagogically favorable for student level, with the teachers aiming to use the appropriate methods and attitude while handling the subject u