Bracken temel kavram ölçeği gözden geçirilmiş formu'nun geçerlik ve güvenirlik çalışması
Study of validity and reliability of bracken basic concept scale-rivised test
- Tez No: 205419
- Danışmanlar: PROF.DR. Z. FULYA TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bracken Temel Kavram Ölçegi Gözden Geçirilmis Formu (Bracken Basic Concept Scale-Revised) geçerlik ve güvenirlik çalısmasının yapılması bu arastırmanın amacını olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemi, Ankara il merkezinde bulunan MEB baglı üç resmi, üç özel anaokulu ve kamu kurum ve kuruluslarına baglı iki anaokuluna devam eden üç, dört ve bes yas gruplarından 300 çocuk olusturmustur. Örnekleme seçilen çocuklara BTKÖ uygulanmıs, çocuk ve aileye ait bilgilerin belirlenmesi amacıyla Kisisel Bilgi Formu doldurulmustur. Ölçegin güvenirlik hesaplamalarında Kuder Richardson -20 (KR-20) güvenirlik katsayısı r = .98 olarak belirlenmistir. Pearson korelasyon katsayısı ile alt testlerle toplam test puanı arasındaki korelasyona bakılmıs ve testin iç tutarlılıgının yüksek oldugu bulunmustur. Geçerlik çalısmaları kapsamında, uzman görüsleri ile kapsam geçerliligine bakılmıs, yapı geçerligi analizlerinde özelligi bilinen iki grup arasında gözlenen farkların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadıgına t- testi ile bakılmıstır. Test puanlarının geçerligi için ayrıca, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) uygulanarak, test puanlarının yas gruplarına göre karsılastırılması yapılmıstır. ANOVA testi sonuçlarında olusan farklılıgın (varyansın) kaynagını tanımlamak için Scheffe Testi uygulanmıstır. Okul öncesi egitim alan üç, dört ve bes yas grubu çocukların BTKÖ toplam kavram puanı, OHS ham puanı ve alt test puan toplamları, cinsiyete, yasa ve okula devam süresine göre karsılastırılmıstır. Çocukların kavram gelisimleri üzerinde cinsiyet faktörü anlamlı fark olusturmazken, kavram gelisimi üzerinde yas ve okula devam etme süresinin anlamlı fark olusturdugu bulunmustur. iv Okul öncesi dönemde çocukların kavram gelisim düzeylerinin belirlenmesi, erken dönemde çocuklara gereken destegin verilmesini saglayacaktır. Bu nedenle çocukların kavram gelisimlerini destekleyecek önlemler okul öncesi dönemde alınmalıdır. Güvenirlik ve geçerlik çalısmalarında elde edilen bulgular Bracken Temel Kavram Ölçegi Gözden Geçirilmis Formu'nun geçerli ve güvenilir oldugunu desteklemistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to study on the validity and reliability of Bracken Basic Concept Scale-Revised for 3,4,5 age groups. The sampling of the study consists of three formal and three private preschool which are under the National Ministry of Education and also three preschool of public foundation, all located in Ankara and totaly 300 children of 3,4,5 age groups. BBCS-R is applied on the children ıncluded ın the sampling and also Personal Information Form is filled to obtain the information about the child and the family. For calculation of the reliability of scale, the reliability coefficient of Kuder Richardson-20 (KR-20) is found as r = .98. By using Pearson Correlation Coefficient, the correlation between subtest and total test is observed and the inner consistency of the test is found as high. In the validity study process, the validity of contents is observed by the experts? thoughts and also using t- test, it is looked for whether the observed difference between two groups which properties already known is statistically meaningful or not. Also, for the validity of test scores, by using one-way analyse of variance (ANOVA), the test scores is compared due to age groups. In order to define the source of the difference (variance) occured at the end of Anova test, the Sheffe test is applied. The findings which obtained during reliability and validity study support the BBCS-R as reliable and valid. The BBCS-R test total score, SCR score and subtest total score of 3,4,5 age groups of children having preschool education are compared due to gender, age and attendance to school. vi While the effect of gender factor on the concept development of children has not found meaningful, it is observed that age and attendance to school affect the cocept development. The determination of concept development of children in the preschool period will help us to give necessary support to them in early period. Thus, the precautions which support the children?s concept development should take place in the preschool period.