Pazarlama etiği çerçevesinde informal eğitim aracı olarak reklamlar ve televizyon reklamlarının tüketici davranışları üzerindeki etkileri
Advertisement as an instrument of informal education in aspesct of marketing ethics and effects of television advertisement on consumer behaviour
- Tez No: 133751
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, pazarlama karması elemanlarından 'tutundurma'nın bir alt dalı olan reklamlara, daha özelde de televizyon reklamlarına odaklanmıştır. Televizyon reklamlarının pazarlama etiği çerçevesinde incelenmesi bir gerekliliktir. Çalışmanın amacı; Türkiye'deki televizyon reklamlarının tüketiciler üzerinde bırakmış olduğu etkilerin tespit edilmesi, tüketicilerin televizyon reklamlarından beklentilerinin tespit edilmesi, televizyon reklamlarının pazarlama etiğine uygun olup olmadığının ortaya konması ve pazarlama etiğine önem vermeden hazırlanan reklamların tüketiciler üzerinde olumsuz etkiler bırakıp bırakmadığının belirlenmesidir. Konuyla ilgili olarak bu çalışmada öncelikle literatür taraması yapılarak gerekli kaynaklar incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde anket yöntemi kullanılarak bir alan araştırması yapılmıştır. Anketin sonuçlan tablolara dönüştürülerek ilgili hesaplamalar yardımıyla gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak Türkiye'deki televizyon reklamlarının tüketiciler üzerinde olumlu ve olumsuz bir takım etkiler bıraktığı, tüketicilerin televizyon reklamlarından öncelikle eğitici ve doğru bilgiler içermesini beklediği, Türkiye'deki televizyon reklamlarının genel olarak pazarlama etiğine uygun olmadığı ve pazarlama etiğine önem vermeden hazırlanan reklamların tüketiciler üzerinde olumsuz etkiler bıraktığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the advertisement which is sub element of marketing mix, more spesifieiy television advertisements. Examining advertisement on television in aspect of marketing ethics is required. The aim of this study is to determine the effects of television advertisements on consumers, the expectations of consumers from those advertisements, whether those advertisements obey the marketing ethics or not and whether advertisements made wihtout regarding marketing ethics effect consumer behaviours negatively or not. Primarily, the required sources are examined by scanning literature about the subject. In the final part, an area examination is made by using survey method. The required evaluations are made by the help of statistical calculations, formed by the results of surveys as tables. Consequently, It is found that, the television advertisements have positive and negative effects on consumers in Turkey. The second finding is about the contents of advertsiments; the consumers expect true and educative informations from advertisements. It is also seen that, generally the television advertisements in Turkey are not appropriate for marketing ethics and the advertisements made without giving importance have negative effects on consumers.