Problem çözme yönteminin ilköğretimin ikinci kademe sosyal bilgiler dersinde öğrenci başarısına etkisi
The effect of the problem solving method on to student success in primary school scond rank social studies lesson
- Tez No: 133752
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP GÜNAY İSBİR, PROF. DR. MUSTAFA SAFRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
m ÖZET Araştırmada, İlköğretim 7. sınıf sosyal bilgiler dersinde kullanılan Problem Çözme Yönteminin öğrencilerin basanlarını ne ölçüde değiştireceği saptanmaya çalışılmıştır. Ankara ili şehir merkezinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar, araştırmanın evrenim,“Tevfik İleri İlköğretim Okulu”7. sınıf 7G ve 7E sınıflarında bulunan toplam 86 öğrenci de araştırmanın örneklemim oluşturmaktadır. Eğitim sistemimizde pek fazla uygulanmayan Problem Çözme Yöntemi'nin öğrencilerin basanlarını hangi düzeyde etkileyeceği temel alınarak, deneme modelli öntest-sontest gruplu bir araştırma deseni oluşturulmuştur.“Problem Çözme Yönteminin İlköğretim İkinci Kademe Sosyal Bilgiler Dersinde Öğrenci Başansına Etkisi”adh tez çalışmasında;“17. ve 18. Yüzyıllarda Osmanlı Devleti”ve“19. ve 20. Yüzyıllarda Osmanlı Devleti”üniteleri, deney grubunda Problem Çözme Yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemle işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak madde analizi yapılmış olan 40 soruluk çoktan seçmeli test kullanılmıştır. Araştırmaya 42'si kontrol grubundan ve 44'ü deney grubundan olmak üzere toplam 86 öğrenci katılmıştır. Veriler SPSS paket programı ile çözümlenmiştir. İstatistiksel işlemlerden t- testi, repeated measures ve çift yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda şu bulgulara ulaşılmıştır: 1- Problem Çözme Yöntemi'nin uygulandığı deney grubu ile geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin, öntest puanlan arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 2- Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin, sontest puanlan arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu farkın araştırmacının uyguladığı Problem Çözme Yöntemi 'nden kaynaklandığı söylenebilir.IV 3- Deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerinin, sontest puanlarından öntest puanlan çıkarılarak ulaşılan erişi puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 4- Öğrencilerin erişi puanları, cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken; grup değişkeni dikkate alındığında (Deney/Kontrol), öğrencilerin puanlan arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Problem Çözme Yöntemi, Sosyal Bilgiler Öğretimi, İlköğretim İkinci Kademe Sayfa Adedi: 137 Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Eyüp G. İSBİR Prof. Dr. Mustafa SAFRAN
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect Of The Problem Solving Method On To Student Success In Primary School Second Rank Social Studies Lesson In this research, it is aimed to determine the ratio of how the Problem Solving Method will change the success of Primary school 7. grade students at the Social Studies lessons. The schools which are tied to National Education Ministry at the Ankara City centre were formed the universe (population), and the 86 students which were in 7G and 7E section at the 7 grade in 'Tevfik İleri Primary School“ formed the sample of this research. A research design is constituted with an experimental model by using test-retest group, as basing the ratio effect on the students success of Problem Solving Method that isn't used frequently in our education system. In this thesis study, which is named ”The Effect Of The Problem Solving Method On To Student Success İn Primary School Second Rank Social Studies Lesson“, the units ”Ottoman Empire in the 17 th and 18 th Century“ and ”Ottoman Empire in the 19 th and 20 th Century" was thought by using Problem Solving Method at the experimental group, and they were thought by the traditional method at the control group. As a data collection instrument, a multiple-choice test that was formed with item analyzed 40 questions, is used. 86 students were joined to this research as 42 students in control group and 44 in experimental group. Data was solved with the SPSS packet program. For the statistical process T-test, repeated measures and two-way variance analysis (Multi- factor ANOVA) was used. The reached findings at the end of this research are listed below, 1. A meaningful difference isn't found, between the scores of pretest for experimental group that problem solving method and the control group that traditional method was applied. 2. A meaningful difference is found, between the scores of retest results of the experimental and control groups. We can say that the difference could be arising from the application of Problem Solving method by the researcher.VI 3. A meaningful difference is found, between the students' of experimental, control group achievement points. 4. A meaningful difference couldn't observed for achievement points according to sexuality, but if the group variable is taken into consideration (experimental / control) a meaningful difference between the students points was detected. Keywords : Problem Solving Method, Social Studies Instruction, Second Level in Primary Schools.