Türkiye'de bağımsız idari otorite olarak nitelendirilen kamu kurumlarındaki rekabet kurumunun idari yargı ile ilişkisi
The Relationship of the competition authority, one of public foundations in Turkey regarded as independent administrative authority, with administrative judgement
- Tez No: 133783
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
ÖZET Hukuk devleti pratiğinin en temel ilkelerinden birisi idarenin yargısal denetime tabi tutulmasıdır. Bu çalışma, kendilerine özgü işlevsel ve organik özellikleri nedeniyle ayrı bir kategoride ele alman bağımsız idarî otorite tipi örgütlenmelerden Rekabet Kurulu'nun yargısal denetiminin özelliklerinin belirlenmesi amacını taşımaktadır. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk başlık Bağımsız İdarî Otorite kavramı, doğuşu ve ortak özellikleridir. Bu bölümde Bağımsız İdarî Otoritelerin uluslararası bir modelden yoksun olmaları, ortaya çıkışlarının arkasındaki faktörler, faaliyet sahaları ve bu alanlarda yerine getirdikleri regülasyon işlevi tanımlanmaktadır. İkinci bölümde Rekabet Kummu'nun yapısı, karar organı olan Rekabet Kurulu'nun oluşumu ve bu hususu düzenleyen hukuk kurallarının 1982 Anayasasına uyumu değerlendirilmektedir. Öncellikle bağımsız olma niteliğinin, kurul üyelerine tanman, bağdaşmazlık ve azledilemezlik ilkelerini içeren statü güvenceleri ile sağlandığı görülmektedir. Bununla beraber Rekabet Kurulu ve bu kategoride ele alman diğer kurulların sahip oldukları bağımsızlık karakteri anayasanın idarenin bütünlüğü ilkesini ihlal etmektedir. Son bölümde Rekabet Kurulu idarî kararlarının yargısal denetimi konusu anlatılmaktadır. Rekabet Kurulu'nun nihai kararlan ve tedbir kararları, para vesüreli para cezalan işlemleri Danıştay tarafından denetlenmektedir. Nihai kararların içeriği 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunda belirgin şekilde düzenlenmemiştir ancak mevzuattan bu kararların ihlale son verilmesi, önaraştırma ve soruşturma açılmaması işlemleri olduğu anlaşılmaktadır. Diğer yandan kurulun yargısal denetime tabi olan kararlarının bu dört kararla sınırlı olmadığı ifade edilebilmektedir. Rekabet Kurulu'nun muafiyet, menfi tespit ve izin verilmesi hususlarındaki işlemleri de yargı denetime konu olabilir fakat bu kararların denetiminde görevli yargı yeri Ankara idare mahkemeleri olmaktadır. Gerek Danıştay gerekse Ankara idare mahkemeleri işlemleri sadece hukuka uygunluk açısından değil yerindelik açısından da denetlemelidir. Bununla birlikte yargı merciinin kararı Rekabet Kurulu'nu herhangi bir karar almaya ve ya almamaya zorlamalı yalnızca davanın reddi ya da dava konusu edilen işlemin iptal edilmesini içermelidir. 307
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most fundamental principles of the law government application is that the administration is subjected to judgement inspection. This study aims to point out the features of judgement inspection of Competition Authority, one of the independent administrative authority type organizations, dealt with in a distinct category due to their peculiar organic and functional qualities. This study comprises three essantial sections. The first caption is Independent Administrative Authority concept, its background and their common features. That Independent Administrative Authorities devoid of an international common model, factors influencing their emerge, activity fields of Independent Administrative Authorities and the regulation function fulfilled by them in these fields are defined in this section. In the second section it's discussed that the compability between 1982 Constitution and law norms ordering the structure of Competition Authority and the establisment of Competition Board, the decision-maker department of the foundation. For one thing, it's observed that the quality of being independent is set with statute reassurances, granted to members of the board, including the principles of incompability and indismissibility. However, the independence trait belonging to Competition Board and the other boards, considered in this category violate the administrative unity principle of constitution. 308The issue of judgement inspection of Competition Boards' decisions is told in the last section. The ultimate decisions and precaution decisions, fine and periodical fine acts of Competition Board are inspected by Danıştay. The content of ultimate decisions haven't been clearly stated in the 4054 numbered The Law About Protection of Competition although it's understood from the legislation that the ultimate decisions are the acts of ending the violation and not starting preresearch and investigation. On the other hand it can be expressed that the administrative decisions of board, subjected to judgement inspection aren't confined with these four decisions. The acts of Competition Board about immunity, contrary fixing and giving permission can be issue for judgement inspection but the judgement office, charged to inspect these decisions is Ankara administrative courts. Both Danıştay and Ankara administrative courts should inspect the acts not only in terms of compability to law but also with regard to opportunity. However, the decision of judgement office should not compel the Competition Board to make or not to make any decision, only include the refusal of lawsuit or cancel of the act, sued at the case. 309