Türkiye'de devletin düzenleyici rolü ve bağımsız idari otoriteler
State's regulatory role in Turkey and independent governing authorities
  1. Tez No: 505422
  2. Yazar: CESUR MELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ADİL OĞUZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye'de devletin klasik erkleri olan yasama, yürütme ve yargı ile gerçekleştirdiği görevlerinin bir kısmının zaman içerisinde sürdürmesinin güç hale gelmesi değişiklik ihtiyacını gündeme getirmiştir. Bu nedenle enerji, rekabet, iletişim, bankacılık ve özellikle toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren konularda ihtiyaç duyulan değişiklerin yapılması için çeşitli çözüm yolları aranmıştır. Genel olarak bağımsız idari otorite kurumları ve düzenleme uygulamaları ile çözüm yolu bulunmuştur. Bu çözüm yolunun nasıl ortaya çıktığı; nerelerde ve nasıl kullanıldığı; Türkiye'de nasıl kullanılacağı sorularının cevapları bir araya getirilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda buna bağlı olarak bağımsız idari otoritelerin dünya genelinde gelişimi ve düzenleme uygulanmaların olumlu yönlerinin yanı sıra ortaya çıkartabileceği sorunlar üzerinde durulmuştur. 2002 - 2017 Dönemi dâhil 15 yıllık bir süreç incelenerek çıkan bulgular, gereksinim duyulan unsurların belirlenmesinde kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
When it became clear that running governance duties via legislation, execution and justice would rather become paralytic, an urgent need for change set itself as a main agenda. In this manner; search for solutions has been carried out over issues that are of great interest to general portions of society, such as energy, competition, communications, banking etc. In general, solutions are delivered through independent governance authority bodies and regulatory applications. When looking for answers in solutions, it is of critical essence to gather the answers of questions such as;“how did this solution come to be”,“how and where it was practiced”,“how it should be applied in Turkey”while doing this also seeking the positive aspects and potential problems of regulatory implementations of independent governance throughout the world, would bring ease in determining points of consideration.