İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin fen bilgisi dersi sınav sorularının değerlendirilmesi
Evaluation of the fourth and fifth grade primary teachers science exam questions
  1. Tez No: 133799
  2. Yazar: METİN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  6. Anahtar Kelimeler: . İlköğretim. Sınıf öğretmeni. Fen Bilgisi. Soru, . Elementary school. Classroom teacher. Science. Question
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
OZE1 Bu araştırmada, bilişsel alan davranışları ile ilgili olarak 4. ve 5. sınıf okutan sınıf öğretmenlerinin fen bilgisi dersi sınavlarında öğrencilere sordukları soruların sınıflandırılması üzerinde durulduğundan araştırma betimsel bir çalışma niteliğindedir. Araştırmanın evrenini, 2002-2003 öğretim yılında Ankara ili Büyükşehir belediyesi sınırlan içerisinde bulunan beş merkez ilçedeki (Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle) Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı 421 ilköğretim okulunda görevli 4. ve 5. sınıf okutan 2596 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, bu beş ilçenin oluşturduğu evrenden rastgele seçilen 20 ilköğretim okulunda görevli 4. ve 5. sınıf okutan toplam 130 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; örnekleme alman 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin 2002-2003 öğretim yılı birinci döneminde fen bilgisi dersi sınavları için hazırlamış oldukları sınav kağıtları kullanılmıştır. Öğretmenlerin fen bilgisi dersi sınav sorulan; bilişsel alan basamaklarına göre, işlenen ünitelerdeki konulara göre ve soru tiplerine göre sınıflandırılmıştır. Aynı şekilde ilgili üniteler işlendikten sonra hedeflenen öğrenci kazanımlarının da, bilişsel alan basamaklarına ve ünitelerde yer alan konulara göre sınıflandırması yapılmıştır. Araştırma sonucu aşağıdaki bulgular elde edilmiştir; Fen bilgisi dersi sınavlarında 4. sınıf öğretmenlerinin en fazla bilişsel alanın bilgi basamağından soru sordukları, buna paralel olarak 5. sınıf öğretmenlerinin de fen bilgisi dersi sınavlarında en fazla bilişsel alanın bilgi basamağından soru sordukları tespit edilmiştir.11“Çevremizi Tanıyalım”ve“Maddenin Doğası”ünitelerine ait 4. sınıf Öğretmenlerinin smav sorularının bilişsel alan basamaklarına göre dağılımı ile bu üniteler işlendikten sonra hedeflenen öğrenci kazanımlarınm bilişsel alan basamaklarına göre dağılımının örtüşmediği,“Çevremizi Tanıyalım”ve“Maddenin Doğası”ünitelerine ait 4. sımf öğretmenlerinin sınav sorularının ünitelerde yer alan konulara göre dağılımı ile bu üniteler işlendikten sonra hedeflenen öğrenci kazammlarının ünitelerde yer alan konulara göre dağılımının örtüşmediği,“Canlılar ve Doğayla Etkileşimleri”ile“Ses ve Işık”ünitelerine ait 5. sımf öğretmenlerinin smav sorularının bilişsel alan basamaklarına göre dağılımı ile bu üniteler işlendikten sonra hedeflenen öğrenci kazanımlarının bilişsel alan basamaklarına göre dağılımının örtüşmediği,“Canlılar ve Doğayla Etkileşimleri”ile“Ses ve Işık”ünitelerine ait 5. sınıf öğretmenlerinin sınav sorularının ünitelerde yer alan konulara göre dağılımı ile bu üniteler işlendikten sonra hedeflenen öğrenci kazanımlarının ünitelerde yer alan konulara göre dağılımının örtüşmediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin fen bilgisi dersi sınavlarında en fazla klasik (esse tipi) sorular sordukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study is a descriptive study which examines the classification of the fourth and fifth grade primary teachers' questions in science exams in terms of Cognitive Domain Behaviour. The research population is composed of 2596 fourth and fifth grade primary teachers who work at 421 primary schools in five administrative districts (Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle) in Ankara during the educational year of 2002-2003. The sampling of the study includes 130 fourth and fifth grade primary teachers who are duty at 20 primary schools in these five administrative districts. The teachers are selected randomly. In this study, the exam papers prepared for science by fourth and fifth grade primary teachers in the first term of 2002- 2003 educational year are used as the data instrument. The questions asked in exams by the teachers are classified in terms of the levels of cognitive domain, the subjects of the studied units and the guestion types. The aimed student scoring is also classified in terms of these three items after the units are studied. The results of the study are as follow: The most frequently asked questions in science exams by fourth grade teachers are in the level of knowledge.In a paralel way, the questions in the level of knowledge are asked most frequently by fifth grade teachers. According to the levels of cognitive domain, the dissolution of the questions, concerning the units“Nature of Substance”and“Let's Notice Our Environment”, asked in exams by the fourth gra^de primary teachers doesn't coincide with the aimed student scoring after the units are studied.IV According to the subjects in units which are“Nature of Substance”and“Let's Notice Our Environment”, the dissolution of the questions asked in exams by the fourth grade primary teachers doesn't coincide with the aimed student scoring after the units are studied. According to the levels of cognitive domain, the dissolution of the questions, concerning the units“Living Things and Their Interaction”and“Sound and Light”, asked in exams by the fifth grade primary teachers doesn't coincide with the aimed student scoring after the units are studied. According to the subjects in units which are“Living Things and Their Interaction”and“Sound and Light”, the dissolution of the questions asked in exams by the fifth grade primary teachers doesn't coincide with the aimed student scoring after the units are studied. Besides, it has been found that essay questions are the most frequently asked questions in science exams by fourth and fifth grade teachers.