Akılcı duygusal eğitimin ilköğretim öğrencilerinin mantıkdışı inanç, sürekli kaygı ve mantıklı karar verme düzeylerine etkisi
The Effects of rational-emotive education on the levels of irrational belief, trait anxiety and logical decision making of elementary
  1. Tez No: 133805
  2. Yazar: ASIM ÇİVİTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BACANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Bu araştırmada, akılcı duygusal eğitimin ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin mantıkdışı inanç, sürekli kaygı ve mantıklı karar verme düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma deney, plasebo ve kontrol gruplarında yer alan 17'şer öğrenci olmak üzere toplam 51 ilköğretim yedinci sımf öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın denekleri 2002-2003 öğretim yılında Malatya Kemal Özalper İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 224 yedinci sınıf öğrencisi arasından seçilmiştir. Araştırmada, öğrencilerin mantıkdışı inanç düzeyleri araştırmacı tarafından geliştirilen Ergenler İçin Mantıkdışı İnançlar Ölçeği ile; sürekli kaygı düzeyleri Özusta (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Çocuklar İçin Sürekli Kaygı Ölçeği ile; mantıklı karar verme düzeyleri de Kuzgun (1993) tarafından geliştirilen Karar Stratejileri Ölçeği'nin Mantıklı Karar Verme alt ölçeği ile ölçülmüştür. Deney grubuna, haftada bir oturum olmak üzere 12 hafta süre ile akılcı duygusal eğitim programı uygulanmıştır. Plasebo grubuna, deney grubuyla eş zamanlı olarak kişilerarası ilişkileri konu alan bilgiler verilmiş; kontrol grubuna ise herhangi bir işlem yapılmamıştır. Her üç ölçek deney, plasebo ve kontrol gruplarına işlem öncesinde, işlem sonrasında ve işlemin tamamlanmasından üç ay sonra uygulanmıştır. İşlem öncesi, işlem sonrası ve izleme ölçümlerinde elde edilen veriler“Tekrarlanmış Ölçümler İçin Çift Yönlü Varyans Analizi”(3x3 Split-Plot) tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmada şu bulgular elde edilmiştir: 1. Akılcı duygusal eğitim programı, öğrencilerin mantıkdışı inanç düzeylerini azaltmada etkili olmuş ve bu etki üç aylık izleme dönemi sonunda da devam etmiştir. 2. Akılcı duygusal eğitim programı, öğrencilerin sürekli kaygı düzeylerim azaltmada herhangi bir etki oluşturmamıştır. 3. Akılcı duygusal eğitim programı, öğrencilerin mantıklı karar verme düzeylerini arttırmada etkili olmamıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the effects of rational-emotive education on the levels of irrational belief, trait anxiety and logical decision making of seven-grade students were investigated. The research was carried out on 17 students in the experimental group, 17 students in the placebo group and 17 students in the control group. The subjects were selected from among 224 seven-grade students, attending the Malatya Kemal Özalper Primary School during the term of 2002-2003. The Irrational Beliefs Scale for Adolescents, developed by researcher, was used to measure of irrational beliefs. The Trait Anxiety Inventory for Children, adaptated by Özusta (1993), was used to measure of trait anxiety. Logical Decision Sub-Scale of Decision Strategies Scale, developed by Kuzgun (1993), was used to measure of logical decision making. The experimental group was attended to a rational-emotive education program for 12 weeks (one session per week). The placebo group was introduced on interpersonal relationship at the same times as the experimental group. It was not procedured to the control group. The scales were administered before and after the treatment program and three-months later during a follow-up period. The data were analyzed by Two-Way ANOVA for Repeated Measures (3x3 Split-Plot). Following findings were obtained in this research: 1. Rational-emotive education program was effective on decrease on the levels of irrational beliefs of the students and this effect remained the same at the end of three-months follow-up period. 2. Rational-emotive education program was not effective on decrease of trait anxiety. 3. Rational-emotive education program was not effective on increase of logical decision making.