Avrupa Birliği'nde ürün standardizasyonu, CE işareti ve OSTİM'de bir uygulama
Product standardization in European Union, CE marking and an application in OSTİM
  1. Tez No: 133809
  2. Yazar: SELMA KALYONCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
1996 yılında Avrupa Birliği ite Türkiye arasında imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması ile Türkiye'nin AB ile ilişkileri farklı bir boyut kazanmıştır. Çalışmamızın içeriği açısından bizi ilgilendiren farklılık, ürün üretiminde AB içerisinde belirlenmiş standartların Türkiye açısından da zorunlu hale gelmesi olmuştur. Buradan hareketle, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasında oldukça önemli bir yere sahip olan KOBİ'ler açısından bir durum değerlendirmesi yapılarak serbest dolaşımın hangi koşullarda ve hangi mevzuat çalışmaları yerine getirilerek mümkün olabileceği ve KOBİ'lerin bu durumdan ne kadar haberdar oldukları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ankara ilindeki OSTİM Organize Sanayi Bölgesinde, asansör işkolunda faaliyette bulunan KOBİ'lerin üst düzey yöneticileri üzerinde yapılan bu araştırma, asansör alanında OSTİM'de faaliyet gösteren KOBİ'lerin CE işareti uygulaması karşısında ne kadar hazırlıklı olduklarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'nden alınan verilere dayanılarak, OSTlWde asansör işkolunda faaliyette bulunan tüm KOBi'lerle, daha etkili olacağı düşüncesiyle yüz yüze anket yapılmıştır. Araştırma evreninin, küçük olması nedeniyle tam sayım yapılarak veri toplama yoluna gidilmiştir. Bunun sonucunda da 46 tane işletmeye anket uygulanmıştır. Araştırmada 21 sorudan oluşan bîr anket kullanılmış, elde edilen veriler SPSS- 10,0 (Statistical Package for Social Science) paket programı kullanılarak tasnif ve analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, Frekans Analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's relations with European Union (EU) have gained a different dimension with the Custom Union Agreement that was signed by Turkey and EU in 1996. In this thesis, we are concerned about öte difference that manufacturing standards becoming compulsory for Turkey as well. With this aspect, we tried to establish the conditions and the containers arrangements that are necessary for the duty-free trade, analyzing the circumstances for Small and Medium Sized Enterprises (SMSE) that have an important role in the economical and social development of Turkey. Moreover, how much the SMSEs know about the current situation is also questioned. A research was conducted on the high level managers of the SMSEs that are active in the elevator branch, in Ostim Organized Industrial Zone, in Ankara, in order to determine how prepared they are for the Community Europe (CE) sign. Within the research, using the information provided by the office of Ostim Organized Industrial Zone, one-to-one polls are taken from all of the SMSEs that are active in the elevator field in Ostim with the notion that it would be more effective. Because the research universe is very small, data collation with exact counting is preferred. Consequently, the polls are applied to 46 business enterprises. In the research, a poll including 21 questions is used am the collected data is classified and analyzed with the use of SPSS-10.0 (Statistical Package for Social Science) software. While analyzing the data, Frequency Analysis Method is used.