Fen liselerinde yapılan proje çalışmalarının, öğrenci tutumları ve öğretmen görüşleri ile değerlendirilmesi
In Science high school, in a research to find out the attitudes of the students to the project studies and evaluate with the teachers opinions
- Tez No: 133810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBECCEL KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Fen Liselerinde zorunlu ders kapsamında verilen proje çalışmalarına karşı öğrencilerin tutumlarının belirlenmesi ve bu çalışmaların verimliliğinin tespit edilmesi amacıyla yapılan araştırmada, öğretmen görüşleri de mülakat ile alınarak değerlendirmeye katılmıştır. Çalışma, 2002 - 2003 Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde, özel Yavuz Sultan Fen Lisesi ve Ankara Fen Lisesi'nde, Lise I, II ve İÜ öğrencilerinden oluşan 300 denek ile gerçekleştirilmiş, ayrıca aynı okullardan proje çalışmalarına rehberlik eden 50 Fizik, Kimya ve Biyoloji öğretmenlerine mülakat uygulanarak görüşleri alınmıştır. Ölçme aracı olarak 41 sorudan oluşan Proje Çalışmaları Tutum Ölçeği ve 10 soruluk mülakat kullanılmıştır. Araştırıcı tarafindan hazırlanan Proje Çalışması Tutum Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirliği, deneklerden farklı 70 öğrenci üzerinde denenmiştir. Araştırmada 7 farklı hipotezin test edilmesinde bağımsız t-testi ve ANOVA kullanılmış olup, analizlerden elde edilen sonuçlar şöyledir : 1. öğrencilerin proje çalışmalarına yönelik tutumları genel ve amaçlar bakımından olumlu bulunmuştur. Fakat süreçler açısından olumlu bir tutum gözlenmemiştir. 2. öğrencilerin proje çalışmalarına yönelik tutumlarında kızlar ve erkekler arasında genel ve süreç bakımından anlamlı bir farklılık gözlenmiş, fakat amaç bakımından farklılık görülmemiştir. Kız öğrencilerin tutumlarının daha olumlu olduğu gözlemlenmiştir.3. Lise I., II. ve Di. sınıf öğrencilerinin proje çalışmalarına yönelik tutumları arasında genel, amaç ve süreç bakımından anlamlı bir fark olduğu, fakat lise I. sınıfların, diğer sınıflara göre daha olumlu bir tutum içinde olduğu görülmüştür. 4. Proje çalışmasına başlamamış, kısmen tamamlamış ve bitirmiş olan öğrencilerin tutumları arasında genel, amaç ve süreç bakımından anlamlı bir fark bulunamamış, fakat amaç bakımından bitirmiş olanların diğerlerine göre daha olumlu bir tutum içinde olduğu gözlenmiştir. 5. Fizik, kimya ve biyoloji derslerinden proje yapan öğrencilerin tutumları arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Fakat biyoloji ve kimya derslerinden proje alan öğrencilerin daha olumlu tutum içinde olduğu gözlenmiştir. 6. Özel Fen Liselerinde proje çalışması yapan öğrenciler ile. Devlet Fen Liselerinde proje çalışması yapan öğrencilerin tutumları arasında genel ve süreç bakımından fark anlamlı bulunmuştur. Fakat amaç bakımından anlamlı fark olmadığı, buna göre, Özel Fen Liselerindeki öğrencilerin tutumlarının daha olumlu olduğu gözlenmiştir. Genel ve süreç bakımından fark anlamlı bulunmuştur 7. Proje çalışması konusunda rehberlik yapan öğretmenlerin, öğrencilerin yapmış oldukları çalışmalar konusundaki görüşleri, genel anlamda, projelerin yürütülmesi, öğretmen yeterliliği, ortam, strateji, araç - gereç yeterliliği bakımından olumsuz görülmüştür. Fakat amaç bakımından, öğretmenler proje çalışmalarına öğrenci gelişimi açısından gerekli görmektedir. Anahtar Kelimeler : Fen Liselerine Proje Çalışması, Tutum Ölçeği, öğretmen Görüşleri,Eğitimde Proje Tekniği
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In Science High School, in a Research to find out the attitudes of the students to the compulsory Project studies and the productivity of these studies, teachers opinions have been evaluated, too. The study has been carried out in the fell term of 2002-2003 at Yavuz Sultan Science High School and Ankara Science High School with 300 students, and at the same time, an interview, has been held with 50 teachers of physics, Biology and chemistry who work as Project consultants. A Project Work Attitudes Scale, including 41 questions and an interview, including 10 questions have been used. The Project Works Attitudes Scale is tested for its validity and reliability on 70 different students. To test seven different hyphothsis a t- test and ANOVA heve been used and the results from the analysis areas follows: 1. Students general and goal attitudes to projects are positive, but when period are considered there are no positive attitudes. 2. In students' attitudes towards the project studies a meaningful difference has been found by means of general and period, but no difference has been found in goals. However the girls' attitudes toward the project are more positive than the boys.IV 3. Among the students in high school I., n. and HI. classes, considerable difference has been faced in their attitudes towards Project Works by means of general, period and goal, however, high school I students have been more positive than the others. 4. Among the attitudes of the students who have started, who have partly completed and who have finished a considerable difference has been seen in general, period and goal, but by means of goals, those who have already finished, have been found more positive. 5. Among the attitudes of the students who have taken projects from physics, Biology and chemistry no positive difference has been seen, but it has been found that the students who have taken projects from biology and chemistry are in a more positive attitude. 6. There has been a considerable difference between the Students in private Science high school and state Science high school. The attitudes of the students of the private Science high school have been more positive, and by means of goals there are no difference terms of. 7. The consultant teachers have stated that the carrying out of the projects, efficiency of the teachers, strategies, the equipment and the working atmosphere have been negative. However, in terms of goals, the projects studies have been accepted a necessity for the improvement of the students. Key Words : Project Work In Science High School, Attitude Scale, Teachers' View, The Project Techniques In Education.