18 Nisan 1999 genel seçimleri ve 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde siyasal yaklaşımları farklı gazetelerin karşılaştırılması: 18 Nisan 1999 genel seçimleri ve 3 Kasım 2002 genel seçimleri örnekleri
A Two part comparison of the newspapers having different political approaches in April 18 1999 and November 3 2002 general elections: In the study April 18 1999 and November 3 2002 general elections axmples
- Tez No: 133828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SELMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
211 ÖZET Kitle iletişim araçlarının kamuoyunu oluşturmada ve şekillendirmede oldukça önemli etkileri bulunmaktadır. Kamu ve politika gündemini belirlemede kitle iletişim araçlarının etkileri göz ardı edilemez. Kitle iletişim araçlarının, çeşitli sorunlar, olaylar, konular karşısında, bazı kişileri, grupları ve siyasal düşünce tarzlarını, desteklediği ifade edilebilir. Demokratik sistemlerin en önemli göstergelerinden biri olan seçim dönemlerinde, kitle iletişim araçlarının gündemleri ve haberlerinin niteliği oldukça önemlidir. İki bölümden oluşan“18 Nisan 1999 ve 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde Siyasal Yaklaşımları Farklı Gazetelerin Karşılaştırılması: 18 Nisan 1999 ve 3 Kasım Genel Seçimleri Örnekleri”konulu çalışmada, yazılı basının seçim dönemlerinde, siyasal partilere ilişkin tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Yazılı basın haberlerinin çözümlenmesi sonucunda, seçim dönemlerinde basının bazı partileri olumlu, bazılarını ise olumsuz yansıttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
212 ABSTRACT Mass media agencies have quite important effects on the formation and shaping of public opinion. The effects of mass media agencies cafTfioT be undervalued in determining the agenda of public and politics. It can be expressed that, the mass media agencies support some people, some groups and the manners of some political ideas in the case of various problems, incidents and subjects. During election periods, which is one of the most important indicators of democratic systems, the agendas and the quality of the news of the mass media agencies have great importance. A two part comparison of the newspapers having different political approaches in April18 1999 and November 3 2002 General Elections: In the study“ April 18 1999 and November 3 2002 General Elections Examples”the attitude of written media related to political parties in the period of general elections, was tried to be determined. As a result of analyzing the news in written media, it is determined that, the written media had reflected some parties as positive, while reflecting the others as negative during the election periods