Aile planlaması yöntemlerinin kullanıcıya maliyeti
Cost of family planning methodology to user
  1. Tez No: 133829
  2. Yazar: BEYHAN USLU YALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
120 ÖZET Aile planlaması kavramı her şeyden önce ailelerin çocuk sayısı ve zamanlaması kararlarını kendi imkan ve isteklerine uygun bir biçimde vermelerini sağlamaya yönelik çabaları ifade etmektedir. Bir toplumda aile planlaması ihtiyacı bireysel ve toplumsal düzeyde istenmeyen gebeliklerin en aza indirilmesi ihtiyacından kaynaklanır. Aile planlaması politikası da istenmeyen gebeliklerin azaltılması için devletin yapması gereken düzenlemeleri ifade eder. Türkiye'de önemli ölçüde kontraseptif kullanımı olmasına rağmen, kullanıcıların yarıdan çoğunun başarısızlık hızı yüksek olan geleneksel yöntemlerle korunduğu bilinmektedir. Ayrıca başta oral kontraseptifler olmak üzere bazı modern yöntemlerde bırakma hızları da yüksektir. Bunun sonucunda istenmeyen gebeliklerin sayısı da yüksek olmaktadır. Sağlık durumu erkeklere oranla daha kötü olan kadınlar dünya nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. Kadın sağlığının en önemli göstergesi anne-bebek ölüm hızlarıdır. Dünyadaki verilere göre, 18 yaş öncesi, 35 yaş sonrası gebelik, dört ve daha fazla olan gebelik, doğum aralığı iki yıldan az olan durumlarda, anne-bebek ölümlerinde artış olduğu saptanmıştır. Sık ve çok gebelik, kürtaj ve sık doğumun, kadın sağlığını olumsuz yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Koruyucu sağlık hizmetlerinin önemli bir öğesi olarak Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü aile planlaması programı, bir yandan ana çocuk sağlığının geliştirilmesinde, öte yandan da sürdürülebilir kalkınma yönünde önemli katkılar sağlamaktadır. Bu katkının devamı her şeyden önce programın gerektirdiği kontraseptif malzemenin yeterli miktarda, doğru zamanda ve doğru yerde bulundurulmasına bağlıdır.121 Aile planlaması hizmetleri yürütülürken mevcut kaynakların olabildiğince verimli ve etkili kullanılması gerekmektedir. Aile planlaması programlarının uzun vadeli olarak sürdürülebilirliği; kaynak akışının daha iyi anlaşılması ve yönetilmesi, aynı zamanda maliyet analizi ve maliyet etkililik araç ve yöntemlerinin kapsamlı olarak uygulanmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
122 SUMMARY The term of family planning, for the first instance, implies the efforts for providing decisions acceptable for their will and possible condition made by the families about the number of their children and timing. The need to family planning takes root from the need for minimum reduction of unwanted pregnancies at personal and social level. For the reduction of unwanted pregnancies, the policy for family planning also implies the regulations which the government has to. It is known that most users are protected by the traditional methods which its failure rate is high, although contraceptive is use widely in Turkey. Additionally, the rate of leaving methods is also high in some modern methods, especially in oral contraceptives. Women who are worse than men in comparison with their health compose half of the world population. The most important indicator of woman health is mother-child mortality. According to data in the world there is important increase in pregnancy in before 18 years and after 35 years, in four or more pregnancy, in les than 2 year birth gap and in mother-child mortality. It is proved that frequency and abundance in pregnancy, curettage and frequent birth is negative affect on woman health. As the important component of protective health services, family planning program the Ministry of Health has implemented makes positive contributions both for the promotions of mother-child health and for sustainable development. Continuity of this contribution depends on sufficient contraceptive material the program needs and that these materials should be at right place and right time.123 Implementing family planning services current sources should be used effective and productive as much as possible. Sustainable family planning, well-understanding and well-management of source flow depends on implementing cost analysis and cost productive means and methods comprehensively.