Yönetici adaylarının coğrafyaya ve işlevlerine ilişkin tutumlarının incelenmesi
The Analysis of the attitudes of administrator candidates towards geography and its functions
- Tez No: 133845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET KARABAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu araştırmada, yönetici adaylarının coğrafyaya ve işlevlerine ilişkin tutumları incelenerek, tutumlarının cinsiyete ve okul türüne göre farklılıkları ortaya konulmuştur. Yönetici adayları kapsamında; 2002 yılı içerisinde, Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi ile Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıflarında öğrenim gören 155 öğrenci yer almaktadır. Araştırmada, yönetici adaylarının coğrafyaya ve işlevlerine ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla öğretim elemanlarına danışılarak araştırmacı tarafından hazırlanan 27 soruluk bir anket kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler alt amaçlara göre gruplandırılarak analiz edilmiş ve puanların ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Elde edilen bulgularda cinsiyete göre anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla t-testi uygulanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir. Yönetici adayları coğrafyayı, sadece belirli coğrafi birimlerin ve yerlerin isimlerini öğreten sosyal bir bilim değil, fen bilimleri ile de bağlantılı bir bilim olarak tanımlamaktadırlar. Yönetici adayları, coğrafyanın uygulanabilirliği olan bir bilim olduğu ve coğrafi verilerin, kaynakların planlanmasında ve yönetimde bazı sorunların çözümünde işlevsel olabileceği konusunda olumlu tutuma sahiptirler. Yönetici adayları, coğrafyanın yönetimle ilgili bir bilim olduğu ve aldıkları kararlarda coğrafya uzmanına danışmaları gerektiği konusunda olumlu tutuma sahiptirler. Fakat coğrafya bilgisinin yönetimde kesinlikle gerekli olduğu görüşüne katılmamaktadırlar.Yönetici adayları, coğrafya ile ilgili araştırma ve yayınların yetersiz olduğu ve yapılan araştırmaların ilgili kişilerce dikkate alınmadığı yönünde tutum sergilemişlerdir. Yönetici adayları, ilköğretimde ve ortaöğretimde aldıkları coğrafi eğitimini yetersiz bularak, coğrafya derslerinin daha fazla olması ve farklı öğretim metotlarından yararlanılması gerektiği görüşüne yüksek oranda katılım göstermişlerdir. Yönetici adayları, öğrenim gördükleri fakültelerde jeopolitik (siyasi coğrafya) dersi okutulması konusunda yüksek oranda olumlu tutuma sahiptirler. Fakat Türkiye coğrafyası ve diğer coğrafya ile ilgili derslerin okutulması konusunda kararsız bir tutum içerisindedirler. Coğrafyanın yönetimde alınan kararlarda işlevsel bir bilim olduğu konusunda kız yönetici adayları, erkek yönetici adaylarına göre daha yüksek düzeyde olumlu tuluma sahiptirler. Coğrafi bilginin yönetimde ve planlamada gerekliliği konusunda, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri. Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Gazi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine göre daha yüksek düzeyde olumlu tutuma sahiptirler. Elde edilen bulgular doğrultusunda, yönetim, planlama ve coğrafya eğitimi ile ilgili alınacak kararlara ve yapılacak araştırmalara yönelik önerler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, the attitudes of administrator candidates about geography and its functions were investigated and the differences of the attitudes according to sex and school types were presented. As administrator candidates. 155 students, who were in their last year education in 2002 in Ankara University Law School and Political Sciences Faculty and also in Gazi University Economical and Administrative Sciences Faculty, have taken place in this study: In the research, in order to determine the attitudes of administrator candidates about geography and its functions, a questionnaire with 27 questions, which was M 't prepared by the researcher in consultation with academic staff, was used. ' ' ' : i The data obtained from the research were grouped according to the sub- objectives and analyzed, and the means and standard deviations of the points were calculated. In the findings, in order to determine whether there is a significant difference between sexes, t-test was applied. In the study, the significance level was accepted as 0.05. The findings obtained from the research can be summarized as follows: The administrator candidates define geography not only as a social science that teaches the names of geographic units and places, but also as a science associated with applied sciences. The administrator candidates have a positive attitude about that geography is a science that has applicability and geographic data can be functional in planniim of the sources and in the solution of some administrative problems. " i The administrator candidate's positive attitude about that geography is a science related to administration and that they should consult with geographers in their decisions. However, they do not agree with the view that geography knowledge is absolutely required in administration.IV The administrator candidates showed attitudes in the direction that the researches and publications about geography are not sufficient and the existing researches are not taken into account by relevant people. The administrator candidates have shown a high degree of agreement with the view that the geography education during their primary education and in high schools were insufficient and the geography lectures should be more and different teaching methods should be utilized. The administrator candidates in high proportions have a positive attitude that in the faculties in which they continue their education, geopolitics (Political Geography) lecture should be given. However, they are in a hesitant attitude whether i lectures about Turkish geography or other geography related subjects should be given. About the fact that geography is a functional science in the administrative decisions, female administrator candidates have a higher level of positive attitude, compared with male administrator candidates. About the necessity of geographic knowledge in administration and planning, students from Ankara University Law School have a higher level of positive attitude, compared with students from Ankara University Political Sciences Faculty and Gazi University Economical and Administrative Sciences Faculty. In line with the obtained findings, suggestions are made regarding the future decisions related to administration, planning and geography education and future researches.