İlköğretim öğrencilerinin (4. ve 5. sınıflar) fen bilgisi dersine karşı olan tutumları ile çevremizi tanıyalım ünitesinde yer alan kavramların öğrenilme düzeylerinin karşılaştırılması
The comparisan of primary school (4. and 5. class) students attitudes of science lessons whith finding out level of the concepts in the unit çevremizi taniyalim
- Tez No: 133892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim birinci kademe 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin, Fen Bilgisine karşı olan tutumlarının tespit edilmesi, aynı zamanda“Çevremizi Tanıyalım”ünitesindeki kavramları ne düzeyde öğrendiklerinin ortaya konması ve bu iki durum arasındaki ilişkinin düzeyinin bulunması olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evreni; Ankara ili Gölbaşı ilçesinin merkezinde bulunan tüm ilköğretim okullarının 4. ve 5. sınıf öğrencilerinden meydana gelmektedir. Araştırmanın örneklemi ise, Gölbaşı ilçesinin merkezinde yer alan beş ilköğretim okulunun her birinden seçilen bir 4. sınıf ve bir de 5. sınıf şubesi ile bu şubelerde öğrenim gören toplam 450 öğrenciden oluşmaktadır. Bu çalışma 2002 - 2003 öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, öğrencilerin Çevremizi Tanıyalım ünitesindeki kavramları ne düzeyde öğrendiklerini tespit etmeye dönük bir kavram bilgi testi ile öğrencilerin Fen Bilgisi dersine karşı olan tutumlarını ölçmek amacıyla bir tutum ölçeği uygulanmıştır. Ölçme araçlarından elde edilen veriler, SPSS paket programıyla değerlendirilmiştir. Öğrencilerin cevapları yorumlanırken, Fen Bilgisi dersine karşı olan tutumları ile bu dersle ilgili kavram öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiş ayrıca bu ilişkilerin sınıf düzeyi ve cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği de araştırılmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgulara göre; öğrencilerin Fen Bilgisi dersine karşı olan tutumları ile ilgili ünitedeki kavramları öğrenme düzeyleri arasında, r = 0,710 değerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin Fen Bilgisi dersine karşı olan tutumları, onların Fen ile ilgili kavramları öğrenmedeki başarılarını % 50 oranında etkilemektedir. Elde edilen bu sonuçlar ışığında, Fen Bilgisi dersine karşı tutumları yüksek olan ve bu derse karşı olumlu düşünceler geliştiren öğrencilerin bu derste geçen kavranılan daha kolay öğrendikleri ve daha yüksek bir başarıya sahip oldukları tespit edilmiştir. Öğrencilerin, Fen Bilgisi dersine karşı sahip oldukları tutumları ve Fen Bilgisi ünitelerinde yer alan kavramları öğrenme seviyeleri sınıf değişkenine göre anlamlı bir fark göstermezken, cinsiyete göre kız öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık göstermektedir.Anahtar Kelimeler : Kavram, Yanlış Kavram, Tutum, Fen Başarısı, Fen Bilgisi
Özet (Çeviri)
Guiding our children who are the insurance of our future to the subject that they are supposed to be successful is a better idea than expecting them to be successful in every field.Thus the interests of the students should be specified and they should be guided and educated in this field. With this respect this study aims at discovering primary school first stage fourth and fifth class students' attitudes to Science lessons and finding out their understanding of the concepts in the Unit“Çevremizi Tanıyalım”. It also aims at discovering the size of the relationship between these two aspects. The subjects of this study are 450 (fourth and fifth class) students who are currently attending 5 primary schools at Gölbaşı, Ankara. This study has been conducted in the“ spring tenxfof 2002-2003 academic year. In this study two devices, namely a concept knowledge test devised to find out the students' understanding of the concepts in the Unit ”Çevremizi Tanıyalım" and an attitude scale to discover their attitudes towards Science lessons. The data gathered has been evaluated by using SPSS. While analysing the students' answers the relationship between their attitudes to the Science lesson and their level of concept understanding has been evaluated and also the results have been examined by taking the students' class levels and their sexes into consideration. The results reveal that the students who have high opinion of the science lesson and develop positive attitudes learn the concepts more easily and are more successful.Key Words : Concept, Misconception, Attitude, Science Success, Science