Alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki 6, 9, 12 yaş çocuklarına verilen fiziksel cezanın ana baba tutumlarını algılamalarını ve çocuk yetiştirme tutumlarını etkileyip etkilemediğinin incelenmesi
Observation of the physical punishment, which is applied to 6, 9, 12 years old children who are belonged to high and low socio economic levels, whether affects childs perception of parents attitudes and paret's attitudes of bringing up a child
  1. Tez No: 133896
  2. Yazar: EMEL ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Bu araştırmada alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki 6, 9, 12 yaş çocuklarına uygulanan fiziksel cezanın anne bate tutumlarını algılamalarını ve çocuk yetiştirme tutumlarını etkileyip etkilemediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmarun evrenini Ankara ili merkez ilçelerindeki resmi ilköğretim ve ana sınıflarına devam eden 6, 9, 12 yaş çocukları ile anne babalan oluşturmaktadır. Örneklemi oluşturmak için her ilçede alt ve üst sosyo-ekonomik düzeyi temsil eden okullardan random yöntemi ile belirlenen 1 96 çocuk ve anne babaları katılmıştır Araştırmaya alınan çocuklara Kişisel Bilgi Formu, Jackson Aile Tutumları Testi, Fiziksel Ceza ölçeği; anne ve babalara ise Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada uygulanan ölçeklerin verileri SPSS adı verilen istatistiksel program kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study carried out as masters degree here researchs if the physical punishment applied to 6,9,12 years old children who are belonged to high and low socio economic levels affects child's perception of parent's attitudes and parents attitudes of bringing up a child. The sample of this study is derived from 6,9,12 years old children receiving education in the officai kindergardens and primary schools of central districts of Ankara. To form the sample 196 children and their parents each symbolizing high and low socio econmic levels are randomly selected in each district. individual data form, Jackson Family Attitude, Physical Parental Punishment Questionnare, are applied to children taking part in this study while their parents are applied to parental attitude resarch instrument. The datas of the instruments practiced in the resarch are originated by the statistic program named SPSS.