Using mental processes in teaching reading in the ninth grade of state schools in Jordan
  1. Tez No: 133897
  2. Yazar: İBRAHİM MUHAMMED SALEH ABU-SHEHAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET ÜRDÜN DEVLET OKULLARI DOKUZUNCU SINIF ÖĞRENCİLERİNE ZİHİNSEL SÜREÇLERİN KULLANIMI ARACILIĞIYLA OKUMA DERSİNİN ÖĞRETİMİ Bu çalışmanın amacı, okuma derslerinde yeni ve geleneksel öğretim yaklaşımlarının kullanımının göreceli etkinliğinin saptanmasıdır. Çalışmanın hipotezi,“yeni öğretim yaklaşımı”ile okuma becerisi geliştirilen öğrencilerin son-test ile açığa çıkarılan basan düzeyinin aynı metinler kullanılarak“geleneksel öğretim yaklaşımı”ile okuma becerisi geliştirilen öğrencilerden daha yüksek olacağıdır. Hipotezin doğruluğunun ispatlanması aşağıda verilen süreçlerden geçilerek gerçekleştirilmiştir: A. Deney grubundaki öğrencilere eğitim verecek öğretmenler için materyal geliştirilmesi, ders planlan hazırlanması ve öğretme durumlarında izlenecek prensiplerin sunumu. B. Çalışmanın gerçekleştirilebilmesi için ön ve son testlerin hazırlanması; hazırlanan ön-testin, araştırmanın başlangıcında uygulama ve kontrol gruplarındaki deneklerin mevcut basan düzeyinin saptanmasında kullanılması. C. Öğretim materyallerinin, prensiplerinin, planlarının ve bilgi toplama araçlarının - ön-test, son-test, cevap anahtarları - iki tecrübeli yabancı dil öğretmeni ve alanda uzmanlaşmış danışman görüşü doğrultusunda değerlendirilmesi. D. Dokuzuncu Sınıf a devam etmekte olan kız ve erkek öğrencileri kapsayan 120 kişilik denek grubunun oluşturulması. İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenmekte olan bu öğrencilerin bir kısmı Almuthana Erkek TemelEğitim Okulu'na, diğerleri ise İrbid İli Rufaida Kız Temel Eğitim Okulu'na devam etmekte olan öğrencilerdir. Seçilen bu öğrenciler iki gruba ayrılmış ve uygulama grubundaki öğrencilerin okuma becerileri“yeni öğretim yaklaşımı”ile geliştirilmeye çalışılırken, kontrol grubundaki öğrencilere geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın gerçekleştirildiği iki okulun her birinde 30 deneğin bulunduğu ikişer kontrol ve uygulama grubu oluşturulmuştur. 2001-2002 akademik yılında dört ay süren uygulama sırasında grupların öğretmenleri değiştirilmemiştir ve bahsedilen öğretmenlerin öğretme sürecinde kullandıkları yeni ve geleneksel öğretim yaklaşımlarını karşılaştırarak değerlendirmeleri istenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USING MENTAL BROCESSES IN TEACHING READING IN THE NINTH GRADE OF STATE SCHOOLS IN JORDAN The purpose of this study was to determine the relative effectiveness of a modified approach and the traditional approach in teaching reading.