Türkiye'de enflasyona ilişkin ampirik bir araştırma: Hendry yönteminin bir uygulaması
  1. Tez No: 133996
  2. Yazar: SİNAN ÇELEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
112 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 1988:1-2001:4 döneminde fiyat düzeyini etkileyen başlıca değişkenleri tespit ederek hem uzun dönem hem de kısa dönem enflasyon modellerini kurmak ve tahmin etmektir. Bununla birlikte söz konusu dönemde enflasyonda talep unsurlarının ve maliyet unsurlarının ağırlığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak para arzı, imalat sanayi kapasite kullanım oranı, ithal mallar fiyat endeksi ve faiz oranı değişkenleri açıklayıcı değişken olarak seçilmiştir. Enflasyonun göstergesi olarak ise Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ele alınmıştır. Çalışmada Engle-Granger iki Aşamalı Tahmin Yöntemi ile uzun dönem denge modeli kurulmuş, kısa dönem ilişkilerin tespiti için ise Hendry Yöntemi kullanılmıştır. Ekonometrik çalışmanın sonuçları iktisadi beklentilere uygundur. Elde edilen sonuçlara göre söz konusu dönemde Türkiye'de, enflasyondaki değişmeler para arzı, imalat sanayi kapasite kullanım oranı, ithal mal fiyatları ve faiz oranları tarafından aynı yönde etkilenmiştir. Bununla birlikte para arzı ve kapasite kullanım oranı değişkenlerinin etkisi ithal mal fiyat endeksi ve faiz oranı değişkenlerinin etkisinden daha fazladır. Buna göre Türkiye'de söz konusu dönemde yaşanan enflasyonun talep ağırlıklı bir enflasyon olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
113 ABSTRACT This study examines the structure of inflation in Turkey for the period 1988:1-2001:4, using both long-run and short-run models. In addition, this paper aims to explore the relative significance of demand shocks and cost- push factors (supply shocks) in the process of inflation. In order to investigate the long-run relationships, Engle-Granger two step procedure is employed while Hendry's general to specific modelling approach is utilized for examining the short-run dynamics. In both models, money supply, capacity utilization rates, import price index and interest rates are included as explanatory variables and consumer price index is used as a proxy for inflation variable. The empirical results presented in this study indicate that, inflation in Turkey is positively affected by money supply, capacity utilization rates, import price index and interest rates during the period 1988:1-2001:4. Another major result of this study is that, the relative contribution of demand shocks in explaining inflation is more important than that of cost-push factors for the specific case of Turkey.