Kazakistan'daki Kazak üniversite öğrencilerine Türkiye Türkçesi öğretimi ile ilgili bir alan araştırması
- Tez No: 87576
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
n^nrnrrrrrrmTinTTin“”-^'^^^'*^^-' J,L^^ OZET Kazakistan'da üniversite öğrenimi gören Kazak öğrencilere Türkiye Türkçesinin alfabe ve seslerinin tanıtılmasından sonra dinlediğini ve okuduğunu anlama ve anlatmaya yönelik bir program hazırlandı. Bu program ders yılı başından itibaren uygulamaya konuldu. Planlandığı gibi H. Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Filoloji Fakültesi Tercümanlık Bölümü birinci sımf öğrencilerinden yirmi beş kişi denek olarak seçildi. İlk bir ay boyunca alfabe ve sesler öğrencilere tanıtıldı. Bununla birlikte kelimelerin doğru olarak yazımı öğretildi. 2 Ekim 1998 tarihinden başlayarak on hafta boyunca öğrencilere sınıfta, her haftanın son gününde yüz kelimelik dikte çalışması yaptırıldı. Kağıtlar değerlendirildikten sonra sınıfta hatalar gösterildi. Bire bir çalışmalarda diktelerdeki hatalı yazımlar tartışıldı, doğrulan tahtaya yazıldı. On haftalık çalışma sonunda, deneklerin dikte çalışmaları yazılış sırasına göre değerlendirildi. Hataların azalıp azalmadığı tablolarla tespit edildi. Çalışmada yirmi beş öğrenciye onar dikte yaptırıldı. Toplam iki yüz elli dikte değerlendirmeye alındı. Şu sonuç ortaya çıktı: İlk beş diktedeki basan ortalaması % 80.72; son beş diktedeki basan ortalaması % 90.52 oldu. İlk iki diktedeki basan oram % 763; son iki diktedeki basan ortalaması % 95.22 oldu. İlk beş dikteye göre son beş diktede % 10.25'lik; ilk iki dikteye göre son iki diktede de % 20.02'lik bir hata azalması görüldü. Genel basan ise % 92.56 olarak gerçekleşti. Çalışmanın ikinci bölümünü yazma çalışmalan oluşturdu. 18 Aralık 1998 tarihinden başlayarak on üç hafta boyunca yazma çalışmalan yaptırıldı. Bu çalışmalann ilk beşini okuduğunu anlama konusu oluşturdu. Bu çalışma diğer yazma çalışmalarından ayn tutuldu. Ayn olarak değerlendirildi. Bu çalışmada denek grubunun basan ortalaması % 61.93 olarak gerçekleşti. Sekiz hafta süresince de, bir konu, bir durum öğrenciye konu olarak verildi ve bununla ilgili bir kompozisyon yazmalan istendi. Bu çalışmanın da sonunda kompozisyonlar yazılış sırasına göre bir tabloyla değerlendirildi. Bu tabloda da öğrencinin yazma çalışmalarında olumlu yönde bir gelişmenin olup olmadığı tespit edildi. Buna göre; ilk dört kompozisyondaki basan ortalamalan % 58.12; son dört kompozisyondaki basan ortalamalan ise % 78.49 oldu. Bu sonuçlara göre ilk dört kompozisyona göre son dört kompozisyonda % 2037'lik bir gelişme görüldü. İlk ikikompozisyonda ortalama % 49.40; son iki kompozisyonda ise ortalama % 81.84 olarak gerçekleşti. Burada da % 32.44 oranında bir düzelme görüldü. Bu çalışmada öğrenme güçlüğünün sebepleri de araştırıldı. Öğrenme güçlüğünde alfabe farklılığı ve seslere dikkat çekildi. Türkiye Türkçesinin öğretiminde Türk dilinin tarihî gelişmesi, yayılma alanları, bugünkü durumu ve Türk Dillerinin şive tasnifi de önemine binaen tezin birinci bölümünde kısaca ele alındı. Türkiye Türkçesinin öğretiminde her iki lehçenin gramer özelliklerinin bilinmesi önemli olduğu için her iki lehçenin özet gramerlerine de çalışmada yer verildi. Özellikle de cümle yapılan ve hatalı cümlelerden bir kısmı buraya alındı.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In order to teach Kazak students, getting education at the university in Kazakistan, alphabet, sounds and later to understand reading materials, the curriculum has been planned. Twenty-five students have been selected among the first year students in the Department of Philology at Khoja Ahmad Yasawi International Turk- Kazak University. In the first month the alphabet and the sounds were introduced. Then, weekly dictations were given and the corrections were made in the classroom. After ten weeks, the dictations were keenly analyzed and the shift in mistakes were pointed out. In the first five dictations a general success was up to 80.72 %. It went up to 90.52 % in the last five dictations. The second part of the study is made of writings which were done throughout thirteen weeks. Of which first five writings were on the understanding of the reading materials. The success was up to 61.93 %. Then, the students wrote compositions on the given topic for eight weeks. Mistakes were marked on the tables. In this study difficulties in teaching Turkish were also looked at. Differences between the alphabets and the sounds were pointed out to the readers' attantion. And also the classification and the historical development of the Turkic languages were discussed. Grammatical features of Turkish and Kazak languages were briefly introduced.