1980 sonrasında Türkiye'de enflasyonun ücretliler açısından etkileri
The Effects of inflation on the employees in Turkey after 1980
  1. Tez No: 134017
  2. Yazar: BAYRAM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
121 ÖZET Bu çalışma ile, 1980 sonrasında Türkiye'de enflasyonun ücretliler açısından etkileri saptanmaya çalışılmaktadır. 1980 sonrasında Türkiye'de ekonomik ve sosyal hayatta etkileri gittikçe hissedilen enflasyonun ücretler ve maaşlar üzerine yaptığı etkiler ele alınmaktadır. Çalışmada, 1980 sonrasında Türkiye'de enflasyonun gelişimi ve ücretlerde ve maaşlarda meydana gelen gelişmeler istatistik bilgiler ışığında değerlendirilmiştir. 1980 sonrası uygulanan ekonomik anlayışın değiştiği ve serbest piyasa ekonomisi sistemine geçilen bir dönem olmuştur. Ekonomik anlayıştaki bu değişim ile birlikte uygulanan ücret politikaları da değişme göstermiştir. 1980 sonrasının değişen yeni ekonomik anlayışı ve bunun yanında sürekli artış gösteren enflasyon, gelir dağılımı üzerinde olumsuz etkiler yapmıştır. Bu süreçten ücretliler ve maaşlılar da etkilenmiştir. Çalışma da bu süreçte ücretlilerin ve maaşlıların hangi ölçüde etkilendikleri saptanmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, enflasyon kavramı ve etkileri üzerinde durulmuştur. Türkiye'de enflasyonun özellikleri, nedenleri ve 1980 sonrasında enflasyonun gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde, ücret ve ücretin oluşumu konulan ele alındıktan sonra, Türkiye'de ücretin oluşumu ve izlenen ücret politikaları ile ilgili bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise enflasyon ve ücret ilişkisi üzerinde durulduktan sonra, 1980 sonrasında enflasyonun gelişimi ve ücretlere etkisi istatistiki bilgilere dayanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
122 ABSTRACT It has been aimed, with this study, to determine the influences of inflation ofter 1980, on the wage earners in Turkey. The influences of inflation of which the chailenges have been encountered in economic and social life in Turkey after 1980, on the wages and salaries are discussed. In the study, the development of inflation in Turkey after 1980, and the gradual changes accurred in wages and salaries are evlatured under the light of statistical information. The post 1980 period has been a period, in which the economic insight being implemented was modified, and liberal market economy was introduced. Together with this modification in the economic insight, the wage policies in effect have also been subject to a change. The modified economic insaght of the post 1980 period and the permanently increasing inflation had adverse effects on the distrbution of incomes. The wage and salary erarners were also affected by this procedure. Thus, this study is aimed to demonstrate how and to what extent the wage and saary erarners are affected. İn the first chapter of the study, the concept of inlation and its influences are discussed. The features of inflation in Turkey, its incentives and the development of inflation in the post 1980 period have been dealt. In the second cahapter, after the discussion of the matters concerning the wages and the arrangement of wages, information on the wage arrangement in Turkey and the wage policies in effect are povidided. In the third chapter of the study, the corrolation of inflation and wages is discussed, and then, the development of inflation within the post 1980 period and its influence on the wages are aimed to be determined based on the statistical data.