Enflasyon, döviz kuru ve faiz oranlarının bankaların finansal yapıları üzerine etkileri
Inflation, exchange rate and interest rates which effect on the fiscal structure in banks
- Tez No: 134027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
140 ÖZET Türkiye'de Bankacılık özellikle 1980 yılından itibaren büyük bir değişim sürecine girmiştir. Sektörde finansal serbestleşme ile başlayan, uluslararası piyasalara açılma ile süren, teknolojik gelişmeler, ürün çeşitlendirilmesi ve sektöre girişlerin kolaylaştırılması gibi bir dizi olumlu gelişme gözlenmiştir. Ancak, sektör, izlenen ekonomi politikaları ile döviz kuru, faiz oranı, enflasyon arasındaki olumsuz etkileşimden kendisini kurtaramamıştır. Bu üç olgudaki değişiklikler, bazı dönemlerde sektörün yüksek karlar elde etmesine yol açarken, bazı dönemlerde de krize girmesine neden olmuştur. İzlenen ekonomi politikaları ile kamu açıklarını finanse etme görevi üslenen bankaların finansal yapıları, bu olguların etkisi ile büyük değişikliklere uğramıştır. Sektörde verimlilik ve etkinliğin arttırılması yolunda alınan önlemler, uygulanan devlet politikaları sonucunda istenilen düzeye ulaşamamıştır. Uluslararası standartların esas alınması temeli ile yapılan yasal düzenlemeler, yüksek enflasyon, büyük bütçe açıkları, sabit kur uygulaması, faizlerin serbest bırakılması gibi uygulamalar sektörün derinleşmesine yetmemiş, rekabetçi bir yapıya kavuşturamamıştır. Dört bölümden oluşan çalışmada bu saptamalar araştırılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde Türk Banka Sisteminin finansal yapısı incelenmiş, bu yapıyı belirleyen unsurların neler olduğu araştırılmıştır. İkinci bölümde, enflasyon, faiz oranı ve döviz kuru kavramları araştırılmış, birbirleri ile olan etkileri teorik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, enflasyon, döviz kuru, faiz oranlarında meydana gelen değişikliklerin Türk Bankacılık Sektörüne etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma elde edilen bulgu ve saptamaların değerlendirildiği sonuç ve öneriler bölümü ile bitmektedir.
Özet (Çeviri)
141 ABSTRACT Banking industry in Turkey has gone through a major transformation process beginning in 1980. A number of positive developments have been observed in the sector. These developments which have started with financial liberalization, have continued with opening to the international markets, and have included the technological improvements, introduction of a variety of new products and introduction of new regulations to ease the conditions for market entry. However the sector could not protect itself from the impact of negative interaction belween the economic policies implemented and the factors of fx rates, interest rates and inflation. Changes in these variables have resulted in high profits in the sector at some periods, but they also caused signifant crisis at some other stages. Financial structure of the banks which have assumed the role of financing the public sector deficit, have changed very significantly. Actions taken by the sector to improve productivity and efficiency have not produced the desired levels because of the effect of government policies implemented. New legislation have been passed for the purpose of taking international standards as the basis for the sector. However this has not been sufficient to create required depth in the market or to make the marketplace more competitive because of the impact of high inflation, big public sector deficit, fixed fx rate and interest rate liberalization. This study which comprises four sections, attempts an analysis of the developments leading to above stated findings. First section provides ; A review of the structure of Turkish financial sector and The research of the components in this structure. In the second section, there is a review of the concepts of inflation, interest rate and fx rates. A theoretical analysis of the interaction between these factors is provided in this section. Third section includes an analysis of the impact of the changes in these variables on Turkish banking sector.142 The study concludes with the section on the evaluation of the findings and the recommendations.