KOBİ'lerce özel üretilen zirai iş makinesi Pat Pat ve tork arttırıcısının incelenmesi
Examining of agricultural machine Pat Pat that is specially manufactured by KOBI's and torque riser
  1. Tez No: 134090
  2. Yazar: SAMİ SİNAN AKKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. T. YAŞAR HANDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
KOBİLERCE ÖZEL ÜRETİLEN ZİRAÎ İŞ MAKİNESİ“PAT PAT”VE TORK ARTTIRICISININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sami Sinan AKKULAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2003 ÖZET Bu çalışma kapsamında, Afyon, İsparta, Akşehir ve diğer pek çok ilimizin köy ve kasabaSannda oldukça yaygın olarak kullanılan ve bu yörelerde özel olarak imal edilen, halkın“Pat Pat”adını taktığı araçlar incelenmiştir. Bu incelemede,“Pat Pat”* meydana getiren ana üniteler (motor, aktarma organları, tekerler, şasi vb.), otomotiv mühendisliğinin temel prensiplerine göre ele alınmış,“Pat Pat”île ilgili temel performans hesaplan yapılmıştır.“Pat Pat”in Tork Arttırıcı sistemi üzerinde ayrıntılı biçimde durulmuştur. Çalışma, Afyon ilinin Çobanlar İlçesindeki“Pat Pat”imalat atölyelerine yapılan teknik gezilerle imalatçılardan edinilen bilgiler, toplanan veriler, firmalar ve literatürden bilgilerle de desteklenmiştir. Yapılan inceleme ve hesaplamalar ışığında genel bir değerlendirme yapılarak iyileştirme ve geliştirme çalışmaları için niteliksel önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışma, ilerde“Pat Pat”araçları üzerinde yapılacak çalışmalara kaynak oluşturabilir niteliklere sahiptir.Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.01.05 Taşıt Tekniği, Taşıt Tasanmı, Taşıt Performansı, Otomotiv Mühendisliği, Tork Arttırıcı Mekanizma, Zira! İş Makînalan. 128 Prof. Dr. Yaşar T. HONOUR
Özet (Çeviri)
HI EXAMINING OF AGRICULTURAL MACHINE“PAT PAT”THAT IS SPECIALLY MANUFACTURED BY KOBİS AND TORQUE RISER Sc. Thesis) Sami Sinan AKKULAK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2003 ABSTRACT In the contents of this work, specially constructed and manufactured“Pat Pat”vehicles that are used commonly in Afyon, İsparta and Akşehir's villages and small towns have been examined. The main units (engine, power train, wheels, chassis etc.) of the vehicle have been examined according to the principles of automotive engineering; basic performance calculations have been for carried out“Pat Pat”and“Pat Pat'”s Torque Riser is examined in details. This work is supported by information taken during the technical tours on production places that are in Afyon's Çobanlar village and by information supplied by the companies and literature. In the light of examines and calculations, a general appreciation is done and offered qualified advisements for correction and improvement works. This work has qualitative to contribute to works in the future that will be related with“Pat Pat”. - «.si mi,