Ankara'da tüketime sunulan çiğ kıyma örneklerinde E. coli, Salmonella ve diğer Enterobacteriaceae bakterilerinin araştırılması
Studies on the bacteria like E. coli, Salmonella and other Enterobacteriaceae of the minced raw meat samples marketed of Ankara
  1. Tez No: 134128
  2. Yazar: SENEM TİRENG
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ANKARADA'DA TÜKETİME SUNULAN ÇİĞ KIYMA ÖRNEKLERİNDE E.COİİ, SALMONELLA VE DİĞER ENTEROBACTERİACEAE BAKTERİLERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Senem TİRENG GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Araştırmamızda 29/01/2001 - 03/06/2002 tarihleri arasında Ankara'nın çeşitli semtlerindeki kasap dükkanlarından alman 108, süpermarketlerden alman 42 çiğ dana kıyma örneği ile çalışılmıştır. Örneklerden E.coli, Salmonella ve diğer Enterobacteriaceae türleri izole edilerek tanımlanmıştır. Bununla birlikte örneklerdeki toplam aerobik mezofîlik bakteri, toplam koliform ve E.coli sayımları yapılmıştır. İzole edilen E.coli' lerin fekal kökenli olup olmadıkları belirlenmiştir. Tanımlamaları yapılan Enterobacteriaceae familyasına ait çeşitli türlerin 4±1°C de proteaz enzim aktiviteleri incelenmiştir. Kasap dükkanlarından çalışılan çiğ dana kıyma örneklerinden Enterobacteriaceae familyasının çeşitli türlerine ait 469 izolat elde edilirken süpermarketlerden çalışılan çiğ dana kıyma örneklerinden Enterobacteriaceae familyasının çeşitli türlerine ait 168 izolat elde edilmiştir. Kasap dükkanlarından çalışılan kıyma örneklerinden izole edilen 95 E.coli izolatının 82'si (%86,3) %21ik Laktoz Green Bile Broth (LGB) da 44,5°C de gösterdikleri üreme sonucu fekal E.coli olarak tespit edilmiştir. Süpermarketlerden çalışılan kıyma örneklerinden izole edilen 39 E.coli izolatının 28'i (%71,8) LGB broth da üremiş ve fekal E.coli olarak değerlendirilmişlerdir. Örneklerin hiçbirinden Salmonella izole edilememiştir. Çiğ dana kıyma örneklerinden izole edilen toplam 637 izolat Skim Milk Agar' a (SMA) ekilerek üç hafta boyunca buzdolabında 4±1°C de depolanmışlardır. 63711 izolatın 313'fi (%49,13) buzdolabında üremelerini sürdürmüştür. Psikrofilik 313 izolatın 190'ında (%60,70) proteolitik aktivite gözlenirken, 123'ünde (%39,29) proteolitik aktivite saptanamamıştır. Üç hafta boyunca en fazla aktivite gösteren türler; Citrobacter diversus, Enterobacter cloacae, Serratia plymuthica, Serratia liquefaciens, Klebsiella pneumoniae ssp.ozaenae olarak belirlenmiştir. Bilim Kodu : 4011004 Anahtar Kelimeler : Çiğ kıyma, Enterobacteriaceae, Koliform Sayfa Adedi : 142 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Neslihan Gündoğan
Özet (Çeviri)
HI STUDIES ON THE BACTERIA LIKE E.coli, SALMONELLA AND OTHER ENTEROBACTERIACEAE OF THE MINCED RAW MEAT SAMPLES MARKETED AT ANKARA (M. Sc Thesis) Senem TİRENG GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE July 2003 ABSTRACT In this study 108 samples of minced raw calf meat have been worked up which have been collected between 29/01/2001 - 03/06/2002 from various butchers and 42 samples which have been collected from supermarkets at different districts of Ankara. E.coli, Salmonella and other Enterobacteriaceae sp have been isolated and identified from the samples. Total aerobic mesophilic bacteria, total coliform and E.coli counting have also been performed. The isolated E.coli have been identified as to be feacal stemmed or not. Protease enzyme activity of the various species belonging to Enterobacteriaceae family has been determined at 4±1°C. 469 isolates have been obtained and identified from minced raw meat samples collected from butchers belonging to Enterobacteriaceae family. 168 isolates have been obtained and identified from minced raw meat samples collected from supermarkets belonging to Enterobacteriaceae family. 82 (863%) of the 95 E.coli isolate which have been isolated from the minced meat samples collected from butchers have been determined as feacal E.coli upon their growth on Lactose Green Bile Broth (LGB) 2% at 44,5°C. 29 (71,8%) of the 39 E.coli isolates which have been isolated from the minced meat samples collected from supermarkets have been determined as feacal E.coli upon their growth on Lactose Green Bile Broth (LGB) 2% at 44,5°C. Salmonella has notIV been isolated from any of the samples. A total of 637 isolates which have been isolated from minced raw calf meat have been stored in the refrigerator at 4±1°C for three weeks after being inoculated on Skim Milk Agar (SMA). 313 (49,13%) of the 637 isolates have continued to grow in the refrigerator. While a proteolytic activity has been observed at 190 (60,70%) of the 313 psyhcrophilic isolates, no proteolytic activity has been observed at 123 (39,29%) of them. During three weeks the highest activity has been observed at the species of; Citrobacter diversus, Enterobacter cloacae, Serratia plymuthica, Serratia liquefaciens, Klebsiella pneumoniae ssp.ozaenae. Science code Key words Number of page Director of Thesis 4011004 Raw minced meat, Enterobacteriaceae, Coliform 142 Assoc.Doz.Dr. Neslihan Gündoğan