Astragalus bitkisinde bulunan eser elementlerin diferensiyel puls polarografisi ile tayini
Diffferential pulse polarographic determination of trace elements astragalus plants
- Tez No: 134141
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ASTRAGALUS BİTKİSİNDE BULUNAN ESER ELEMENTLERİN DİFERANSİYEL PULS POLAROCRAFİSİ İLE TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali Cengiz ÇALIŞKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2003 ÖZET Bazı Astragalus türlerinin selenyum biriktirdikleri, bu yüzden bu türlerin selenyum için indikatör bitki olarak tanındığı bilinmektedir. Bu amaçla Türkiye'de bulunan Astragalus türlerinden Astragalus Microcephalus ve Astragalus Lusitanicus da bulunan eser element tayinleri Diferansiyel Puis Polarografisi ile yapılmış, ayrıca aynı toprakta yetişen EIymus Gramineae da analiz edilmiştir.Eser element tayinleri için bitkiler yaş çözme ile çözülmüş ve yapılan çalışma sonucunda Fe, Cu ve Ti asetik asit tamponu pH 6, EDTA ortamında, Se, Cr ve Mo pH 2'de, As pH 2 ve 4 ve EDTA pH 4'te, Pb pH 2 ve 6'da, Zn ise EDTA'sız bütün pH larda tayin edilmiştir. Astragalus Microcephalus bitkisinde, Se'un kök kısmında gövdeye göre 2-3 kat fazla olduğu ve Elymus Gramineae bitkisinde aynı toprakta yetişmesine rağmen Se bulunmadığı gözlenmiştir. Ayrıca farklı bir tür olan Astragalus Lusitanicus bitkisinde Se tespit edilememiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Astragalus Microcephalusun kök kısmında 84-183 ug/g Se, 42-105 ug/g Cu, 350-408 ug/g Fe, 80 ug/g Zn, 56-144 ug/g Mo, 58- 66 ug/g Ti, 676-715 ug/g Cr, 110-115 ug/g As bulunmuştur. Pb miktarı 10 ug/g civarında bulunmuştur. Diğer bitkilerde genellikle daha düşük miktarlar bulunmuştur. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Astragalus, Selenyum, Eser Elementler, DPP Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güler Somer
Özet (Çeviri)
DIFFERENTIAL PULSE POLAROGRAPHIC DETERMINATION OF TRACE ELEMENTS IN ASTRAGALUS PLANTS (M. Sc. Thesis) Ali Cengiz ÇALIŞKAN GAZI UNIVERSITY ISTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2003 ABSTRACT It is well known that some Astragalus plants deposit selenium and therefore called as indicator plants for selenium. For this purpose some Astragalus plants in Turkey such as Astragalus Microcephalus and Astragalus Lusitanicus have been analyzed for their trace elements using Differential Pulse Polarographic method. One more plant Elymus Gramineae which was grown in the same soil was also analyzed. The plants were digested first with wet digestion procedure and then Fe, Cu, and Ti were determined in EDTA at pH 6; Se, Cr and Mo at pH 2; As at pH 2 and 4 in EDTA; Pb at pH 2 and 6. However, Zn could be determined at various pH values without using EDTA. The selenium content in the roots of Astragalus Microcephalus was 2-3 times larger than in the leaves. On the other hand, there was no selenium in Elymus Graminea although it was grown in the same soil. The trace elements determined were 84-183 ug/g Se, 42- 105 ug/g Cu, 350-408 ug/g Fe, 80 ug/g Zn, 56-144 ug/g Mo, 58-66 ug/g Ti, 676- 715 ug/g Cr, 110-115 ug/g As in the roots of Astragalus Microcephalus. The quantities of elements in the other plants were generally lower. Science Code : 404.03.1 Key Words : Astragalus, Selenium, Trace Elements, Differential Pulse Polarography Page Number till Advisor : Prof. Dr. Güler Somer