Gelecekte taşıtlarda yaygın olarak kullanılması düşünülen PEM yakıt pillerinin paker haline getirilmesi ve denenmesi
Stacking and testing of PEM fuel cells which are thought to be used widely in vehicles in the future
- Tez No: 155707
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ERŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
GELECEKTE TAŞITLARDA YAYGIN OLARAK KULLANILMASI DÜŞÜNÜLEN PEM YAKIT PİLLERİNİN PAKET HALİNE GETİRİLMESİ VE DENENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Sami TÜKEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 2004 ÖZET Yakıt pili, yakıtın kimyasal enerjisini direkt olarak elektrik enerjisine dönüştüren alternatif güç üretim sistemidir. Yakıt pilleri, içerisinde bulunan elektrolit yapısına göre alkalin (AYP), erimiş karbonat (EKYP), katı oksit (KOYP), fosforik asit (FAYP) ve polimer elektrolit mebran (PEM) yakıt pilleri olmak üzere çeşitlere ayrılır. Bunlardan PEM yakıt pilleri, hafifliği, düşük sıcaklıklarda çalışması, daha hızlı faaliyete geçmesi ve ani güç değişimlerine olanak vermesi nedeniyle otomotiv endüstrisinde kullanım için tercih edilmektedir. Günümüzde geliştirilen elektrolit-elektrot çiftlerinin ticari amaçla kullanılabilmesi için, paket haline dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu özellikle yüksek akım ve güç yoğunluğuna ihtiyaç duyan otomotiv endüstrisi için oldukça önemlidir. Bu çalışmada PEM yakıt pilleri hakkında literatür araştırması yapılarak örnek bir paket modeli geliştirilmiştir. Daha önce Sarıdemir(5) tarafından geliştirilen elektrolit-elektrot çifti pakette kullanılarak testleri yapılmış ve paketin çalışması esnasında oluşabilecek problemler incelenmiştir. Sonuç olarak PEM yakıt pili paketinin çalışma kararlılığını sağladığı fakat gerilim ile akım değerlerinin istenilen seviyeye ulaşmadığı gözlenmiş ve çalışma sırasında oluşan problemler tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : PEM Yakıt Pili Paketi, Taşıtlarda Yakıt Pili Kullanımı Sayfa Adedi : 107 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Kemal ERŞAN
Özet (Çeviri)
11 STACKING AND TESTING OF PEM FUEL CELLS WHICH ARE THOUGHT TO BE USED WIDELY IN VEHICLES IN THE FUTURE (M.Sc. Thesis) Sami TÜKEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 2004 ABSTRACT Fuel cell is an alternative power system that directly converts chemical energy of fuel to electrical energy. Depending on structure of electrolyte in cell, fuel cells are classified as alkaline (AFC), molten carbonate (MCFC), solid oxide (SOFC), phosphoric acid (PAFC) and polymer electrolyte membrane (PEM) fuel cells. PEM fuel cells in this classification are preferred by automotive industry since they are light, can work at low temperatures, can start to operate more rapidly and enable sudden power changes. In the present, membrane- electrode assembly that are developed should be packed in order to use them for commercial applications. This is especially important for automotive industry, which needs high current and power density. In this study, the literature on PEM fuel cells has been investigated and an example stack model has developed. The membrane-electrode assembly previously developed by Sandemir (5) has tested by using it in a stack and problems those may arise during operation has examined. Finally, it was decided that PEM fuel cell stack provides operating stability but its voltage with current could not reach desired levels and problems that arise during operation have established. Science Code : 708 Key Words : PEM Fuel Cell Stack, to use a Fuel Cell in the Vehicle Page Number: 107 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Kemal ERŞAN