Epiklorhidrinin su ve etil alkol ile karışımlarının excess termodinamik özellikleri
Excess thermodynamic properties of epychlorohydrine with water and ethylalcohol mixtures
  1. Tez No: 134167
  2. Yazar: SEMA KOÇER YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK SANCAR VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ EPÎKLORHİDRÎNİN SU VE ETİL ALKOL İLE KARIŞIMLARININ EXCESS TERMODİNAMİK ÖZELLİKLERİ Sema KOÇER Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Uruk Sancar VURAL 2003, Sayfa: 60 Jüri : Prof. Dr. Salih Yıldız Prof. Dr. Tevfık Atalay Yrd. Doç. Dr. Ufuk Sancar VURAL Bu çalışmada, epiklorhidrin ve etilalkolün değişik oranlarda karışımları hazırlandı. Bu karışımlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda elde edilen verilerle excess molar hacimleri bulundu. Bu deneyler farklı sıcaklıklarda denenerek sıcaklıkla excess molar hacmin nasıl değiştiği gözlendi. Yapılan deneylerin doğruluğunu görmek için deneysel veriler yardımı ile bulunan excess molar hacmi Redlich-kister eşitliği ile bulunan excess-molar hacim ile karşılaştırıldı. Aynı zamanda bu karışımların kırma indisleri ölçüldü ve buradan excess kırma indisleri bulundu. Farklı sıcaklıklar için bu işlem tekrarlandı ve excess kırma indislerinin sıcaklıkla nasıl değiştiği görüldü. Bu karışımların excess molar ısı kapasitelerinin ve excess molar entalpi değerleri de hesaplandı. Epiklorhidrin, etikalkol ve sudan oluşan karışım hazırlanarak yapılan deneyler soncu elde edilen verilerle bunlara ait hal diyagramı çıkarıldı. Böylece bu bileşenlerin hangi oranlarda nasıl karışabileceği incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc.Thesis EXCESS THERMODYNAMIC PROPERTIES OF EPYCHLOROHYDRINE WITH WATER AND ETHYLALCOHOL MIXTURES Sema KOÇER Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ufuk Sancar VURAL 2003, Page: 60 Jury : Prof. Dr. Salih YILDIZ Prof. Dr. Tevfık ATALAY Assist. Prof. Dr. Ufuk Sancar VURAL In this study, mixtures of epychlorhydrine and ethylalcohol in different proportions were prepared with the data of experiments done on these mixtures excess molar volumes were found. By doing experiments at different heat the correlation between heat and molar volume was observed. To see the correctness of the experimental data and the excess molar volume got from Redlich-Kister equality were compared. At the same time refractive index of these mixtures were measured and by this way excess refractive index were found. At different heat this procedure was repeated and the relation between excess refractive index and heat was seen. Excess molar heat capacities of these mixtures and values of excess molar enthalpy were calculated. With data got from the results of the experiment done by preparing the mixture of epychlorhydrine, ethylalcohol and water, their state diagram was prepared. By this way in which proportions these components can be mixed 11