Fraksiyonlaştırılmış polistirenin asit anhidritle kimyasal modifikasyonu ve özelliklerinin incelenmesi
A Study of the chemical modification of fractioned polystyrene with acid anhydride and its properties
- Tez No: 134181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ FRAKSİYONLAŞTIRILMIŞ POLİSTİRENİN ASİT ANHİDRİTLE KİMYASAL MODİFİKASYONU VE ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ FADİME ORÇUN (SİNAN) Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Ahmet OKUDAN 2003, 63 sayfa Jüri : Prof. Dr. Refika KURBANLI Prof. Dr. İbrahim KARAT AŞ Yrd. Doç. Dr. Ahmet OKUDAN Bu çalışmada, öncelikle süspansiyon polistirenin fraksiyonlaştırma metodlarından çözücü-çöktürücü yöntemiyle fraksiyonlarına ayrılmasıyla elde edilen her bir fraksiyonun maleik anhidritle BF3.0(C2Hs )2 Lewis asidi katalizörü ortamındaki kimyasal modifikasyonu incelenmiş ve modifikasyon için Friedel-Crafts reaksiyonlarından faydalanılmıştır. Reaksiyon için daha önce belirlenen optimum şart kullanılmıştır. Elde edilen fraksiyonların modifiye ürünlerinin yapılan, spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmış, modifikasyon sonucu polistirenin aromatik halkasına bağlanan karboksil grubu miktarı volumetrik olarak tayin edilmiştir. Modifiye ürünlerin molekül ağırlığı viskozimetrik metotla tayin edildi. Modifiye polistirenin Fiziko-mekanik analizleri yapılmış ve modifikasyon sonucu; modifiye polistirenin atmosfere, darbeye karşı dayanıklılığı, adhezyon kabiliyeti, ışığa hassaslığı ve korozyona karşı dayanıklılığı belirlenmiştir. Bu araştırmalar sonucu kimyasal modifikasyonla polistirenin sanayideki kullanım alanlarının genişletilmesine çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Polistiren, fraksiyonlaştırma, modifikasyon, açilasyon, adhezyon, lewis asitleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THESIS OF MASTER OF SCIENCE A STUDY OF THE CHEMICAL MODIFICATION OF FRACTIONED POLYSTYRENE WITH ACID ANHYDRIDE AND ITS PROPERTIES FADİME ORÇUN Selçuk University Graduato School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ahmet OKUDAN 2003, 63 page Jury : Prof. Dr. Refika KURBANLI Prof. Dr. Ibrahim KARATAŞ Yrd. Doç. Dr. Ahmet OKUDAN In this study, the first the surpension of polystyrene was fructionized by using of solvent-precipitation methods, then the chemical modification of polystyrene with maleic ahhydride was investigated in the presence of Lewis acid [BFaO^Hs^] catalyst. Friedel Crafts reactions were used for the modification process. The optimum reaction conditions which was previously determined, was used. The structure of the obtained product were characterized by spectroscopic methods. The amount of carboxylic functional group to the anchored aromatic ring of polystyrene was abtained with wolumetric method. The molecular weight of the modified product was determined with viscosimetric method. The physico-mechanical analysis of the modified polystyrene and the results of modification process have been made. The effect of modification of polystyrene; to atmosphere, resistance to strike, adhesion capability, corrosion resistance, sensitivity to light and elasticity were determined. The improvement of industrial applications of were determined. The improvement of industrial applications of polystyrene with chemical modification were also investigated in details. KEYWORDS: Polystyrene, modification, acylation, adhesion, lewis acids, fractionized.