Lojman bilgi yönetim sistemi otomasyonu ve uygulaması
Lodgings information management automation and its application
  1. Tez No: 134198
  2. Yazar: İSMAİL SUAT AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRZAD KAHRAMANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüz dünyasında bilgisayarlar geniş bir kullanıma sahiptir. Özellikle iş dünyasında büyük küçük tüm kuruluşların başarılı olabilmeleri ve daha verimli çalışabilmeleri için, verilerini saklama ve istenildiğinde bu verilerden bilgiye ulaşabilme ihtiyacı hızla artmaktadır. Ancak kuruluşların iş ortamlarında çok miktarda ve farklı detaylarda verilerin bulunması neticesinde, kullanıcıların veriye ulaşmalarında, anlayabilmelerinde ve değerlendirmelerinde zorluklara sebep olmaktadır. Eskiden yazılımın üretilmesi, iş sahipleri ile yazılım mühendisleri birbirlerini kolay anlayamadığından pek de kolay olmamakta idi. Bunun da asıl nedeni, her iki tarafın da birbirlerinin işleri hakkında bilgi sahibi olmamalarından -ı-kaynaklanmaktaydı. Bundan dolayı üretilen yazılım iş sahiplerinin isteklerini yerine getirmekten uzak kalmakta ve ihtiyacı karşılayamamakta idi. İş sahiplerinin kısa sürelerde ihtiyaçlarını karşılayacak yazılımların üretilmesi istekleri, yazılım mühendisliğini arayışlara itti ve sonuçta Bilgisayar Destekli Yazılım Geliştirme - BDYG (Computer Aided Software Engineering-CASE) araçları ortaya çıktı. Günümüzde veritabanı uygulamaları için hazırlanan yeni yazılım araçlarında amaçlanan öncelikli hedef proje geliştirme zamanını daha erkene çekmektir. Böylece küçük ve orta ölçekli projelerin kısa sürede sonuçlandırılması isteği neticesinde Hızlı Uygulama Geliştirme-HUG (Rapid Application Development) metodolojileri ve araçları ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda geliştirilen projelerin çoğunda HUG araçları kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez konusu içinde Hızlı Uygulama Geliştirme metodolojisi ve araçlarından bazıları tanıtıldıktan sonra, örnek bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Genel olarak bu yazılım; Lojman Bakım Onarım Komutanlığının sorumluluğunda bulunan lojman dairelerinin her türlü faaliyetlerinin bilgisayar ortamında kayıt altına alınmasını sağlamak, bu sayede harcanan kırtasiye masraflarını azaltmak, istenen sorgu ve raporların en sağlıklı ve en hızlı şekilde alınıp ilgili makamlara iletilmesini sağlamak amacıyla yapılmıştır. Programın yazılmasında bakım ve onarım yapan ekiplerin veri bütünlüğü içerisinde istedikleri gibi sorgulama yapıp istatistiksel bilgi ve liste alabilmeleri ile ekiplerin işlemlerinin kolaylaştırılması için gerekli metotlar araştırılmıştır. Bu araştırmalar ve bakım/onarım ekiplerinden alman bilgiler ışığında uygulama geliştirilmiş, daha kullanışlı ve performanslı hale getirilmiştir. Uygulamada kaynak olarak kullanılmak üzere çeşitli yönergeler, kitaplar, dergiler ve internet üzerindeki dokümanlar araştırılmıştır. Ve uygulamanın kısa sürede bitirilebilmesi için Bilgisayar Destekli Yazılım Geliştirme (Computer Aided Software Engineering-CASE) aracı olarak Oracle Developer, sistem geliştirme metodu olarak da Hızlı Uygulama Geliştirme-HUG (Rapid Application Development) yönteminin kullanılmasına karar verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Lojman, CASE, RAD, Hızlı Uygulama Geliştirme, Bilgisayar Destekli Yazılım Geliştirme.
Özet (Çeviri)
In today's world, computer is used mostly in every area. Especially in business world for all companies either big or to be successful and to work more efficiently, the need for saving data and accessing to the information through those dones when needed is increasing rapidly. However as a result of companies keeping a lot of seperate-detailed data in business environment, users have difficulty in accessing, understanding and evaluating data. In the past, producing software was not so easy, since employers and software engineers could not inunderstand each other. For that reason, produced software was far from fulfilling the wishes of employers and could not meet the need for that. The wishes of emloyers to produce softwares to meet their needs in a short time drove software engineering to look for something new and consequently, Computer Aided Software Engineering tools have emerged. The foreground target aimed at the new software tools that were designed for database applications today is to draw the project development process earlier. Therefore, Rapid Application Development (RAD) metodologies and tools have emerged as a result of having small and medium scale projects ended in a short time. RAD tools have been opened for use in most projects developed lately. In this thesis, after some RAD metodologies and tools have been introduced, a sample application has been realized. Generally, this software has been designed in order to record every activities of living quarters which are under the charge of Lodging Maintenance-Repair Command to the computer, and by doing so, to reduce stationery expenses, to provide to send the required interrogation and reports to the related offices in a sound and swift way. While designing a programme, maintenance and repair teams considering data integrity do inquiry as they wish. By receiving statistical information and list to facilitate team's procedures, required metods have been searched out. Through these researches and information received from maintenance and repair teams, the application has been developed, made more practical and its performance has been increased as well. In practice various instructions, books, journals and documents on internet have been searched to be used as a resource. And in order to finish the application in a short time, it has already been determined that as a tool for CASE, Oracle Developer and as a method for system development, RAD will be applied. Key Words : Lodging, CASE, RAD, Rapid Application Development, Computer Aided Software Engineering.