Havadaki SO2 konsantrasyonunun 'adaptive-neuro-fuzzy' ile modellenmesi ve tahmini
Modelling and anticipating SO2 concentration in the air by means of adaptive neuro fuzzy
  1. Tez No: 134322
  2. Yazar: MUHAMMET FERİT YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çevre kirlenmesi günümüzde güncel ve önemli bir sorundur. Kirlenmenin eri*önemlı türlerinden birisi ise çevre mühendisliğinin en karmaşık yapıdaki alanını oluşturan hava kirlenmesidir. Hava kirlenmesinde her ne kadar insan sağlığı öncelikli bir etkilenme olarak alınıyorsa da, bütün canlı ve eşyalar ve doğal denge de bu etki alanının içine girmektedir. Bu çalışmada bir kent alanında günlük S02 kirlilik konsantrasyonlarını, meteorolojik faktörlerin etkisi altında tahmin edebilmek için neuro-fuzzy-logic metoduna dayalı olarak geliştirilen yeni bir metodoloji önerilmiştir. Atmosferin karmaşık ve lineer olmayan yapısı göz önüne alındığında % 65-80 oranında bir performansla tatmin edici bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
»V ı SUMMARY V ^ Environmental pollution is an important problem today's world. Amongst the most considerable types of pollution is the air pollution, which is the most complicated concern of environmental engineering. Although the effects of air pollution on human health is taken into major consideration as an impact, all the living organisms, lifeless components of physical environment and natural equilibrium are all under severe influence of the matter. In this study, a new methodology is proposed based on the method of Neuro- fuzzy-logic to predict under influence of meteorological factors the daily S02 pollution concentration in an urban area. Taking into account the complex and non-linear structure of atmosphere, a satisfactory result is achieved in 65 to 80 percent accuracy